Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Zdjecia - sport

  1. #1

    Domyślnie Zdjecia - sport

    witam wszystkich,
    Prosił bym o jakieś porady dot. robienia zdjęć na imprezach sportowych. Ostatnio robiłem coś na zawodach motocrossowych i nie jestem zadowolony z jakości. Kolory wyblakłe, brak ostrości, ogólnie nie jestem zadowolony.
    Poniżej przykład mojego zdjęcia:
    Co należy zrobić aby efekt podobny do czegoś takiego
    Mocne kolory, ostry obraz.
    Czy to jest głównie efekt obróbki w programie graficznym.

    Zdjęcia robiłem w trybie preselekcji przesłony, pomiar segmentowy, bez filtra i tulipanka.
    Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę przy tego typu zdjęciach?

  2. #2

    Domyślnie

    przydałyy by sie trrzy słowa o sprzęcie. bo to ze bez filtra i tulipanka mało mówi

  3. #3

    Domyślnie

    co do sprzętu to mam nadzieje że mnie nie za to nie zjecie ale canon 40d +17-85. Jeszcze zanim kupiłem aparat przyzwyczaiłem się do czytania tego forum i tak mi zostało.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LORD Zobacz posta
    Kolory wyblakłe, brak ostrości, ogólnie nie jestem zadowolony.
    mnie osobiście bardziej leży Twoje zdjęcie. To drugie to takie jakieś katalogowe.
    A kolory można podciągnąć w programie.
    Nie robię zdjęć sportowych, ale z "ogólnej teorii fotografii" wynika, że operujesz głównie czasem.
    krótki czas - wszystko zamrożone (jak na drugim zdjęciu)
    dłuższy czas - tło ostre, zawodnik rozmazany
    dłuższy czas, aparat podąża za zawodnikiem - obiekt ostry, tło rozmazane

  5. #5

    Domyślnie

    starałem się robić jak opisałeś
    dłuższy czas, aparat podąża za zawodnikiem - obiekt ostry, tło rozmazane

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LORD Zobacz posta
    starałem się robić jak opisałeś
    i całkiem fajnie wyszło
    spróbowałbym troszkę wydłużyć czas lub zmniejszyć przysłonę, żeby jeszcze bardziej rozmyć tło.

    i jeszcze jedno. Popracuj troszkę nad kadrami. Ci kolorowi kibice w tle trochę rozpraszają, zwłaszcza ta kobieta za zawodnikiem. Może umieścić ich w jednym miejscu? Może jak będą bardziej "rozmyci" nie będą odciągać uwagi? Musisz popróbować.
    Ostatnio edytowane przez miron19j ; 13-05-2009 o 17:54

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Kolory jak juz wspomniane do podciagniecia w kompie
    a co do ostrosci na drugiej fotce to trzeba sie trzymac krotkich czasow co by poruszen nie bylo
    ale troche dynamiki tak jak u Ciebie moim zdnaiem jest bardziej ok
    (a najlepiej to robic i takie i takie zdjecia)

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zajmuję się fotografią w 95% motocross i enduro. Jeśli chcesz cykać motocross to radzę na początku pooglądać filmy i zobaczyć o co w tym sporcie chodzi, jeżeli wiesz o co biega i co jest w nim ciekawe to połowa sukcesu już. Teraz konkrety. Najciekawsze moim zdaniem są zakręty. Powinieneś szukać takich jak najbardziej ciasnych i załamujących się, w takich zawodnicy najbardziej się składają czyli noga wyprostowana, motor pochylony. Często się zdaża, że motor trze prawie kierą po ziemi. Jeżeli masz już taki zakręcik to cykasz go nie na stojąco lecz kucasz, aby być na równi z zawodnikem. Moment naciśnięcia spustu migawki jest ważny nie na początku wejścia w zakręt lecz jak zawodnik znajdzie się w środku gdy będzie miał najbardziej złożoną pozycję. Drugi moment jest gdy zawodnik zaczyna opuszcząć zakręt noga jeszcze wyciągnięta a dodatkowo za nim pojawiaja się pióropusze z piachu i ziemi co dodaje większej akcji i dynamiki zdjęciu. Lecz nie za późno aby juz nie wyjechał z niego. Cykasz takie ujęcie od przodu centralnie, od wewnętrznej stony trasy i od zewnętrznej przy użyciu tele obiektywu. Czasy nie krótsze niż 1/500 a przysłona jak najmniejsza tylko taka abyś złapał obiekt w GO, czyli od f3-4,5 wtedy czasy w ładną pogodę kręcisz nawet do 1/2500. Jeżeli posiadasz szeroki kąt od 10-20 mm to stajesz w zakręcie od wewnętrznej storny po środu i jak zawodnik podjedzie to na stojąco lub z kucaka walisz fote, ja dodatkowo dopalam lampą aby oczy zawodnika były widoczne co daje duży plus focie. Ciekwaym miejscem do focenia są proste z dużymi muladami czyli rytmicznie powtarzającymi się górkami i dołkami. Zawodnicy często jada tam bardzo szybko mając ciekawą sylwetkę na motocyklu, część z nich przejeżdża je nawet na 1 kole cykasz też z pozycji kucającej. Ciekwy efekt uzyskasz panoramowaniem w zakręcie, czasu do 1/30-1/60. Skoki tutaj z każdej strony wygląda ciekawie, ale też u nie każdego zawodnika. Ja polecam robić skoki centralnie z przodu po osiągnięciu najwyższej części lotu lub szerokim kątem z boku te są w/g mnie najciekawsze. Tylko tak aby było widać twarz zawodnika. Co do obróbki rób foty na pewno w rawach a nie jpg to pomoże jeżeli coś ze światłem czy balansem bieli pujdzie nie tak. Baw się podczas obróbki światełkiem. Ja np. wypełniam fotę światłem, następnie wprowadzam korekcję cienia i osobno reguluję światło mocne, słabe, średnie tony. To pomaga w uzyskaniu efektu takiej czystszej fotografii. Kolorki bardziej żywe lecz z umiarem. To tyle co mi przychodzi na myśl. Wstawiam ci przykłady moich fotek na bazie tych zasad.

    1.

    2.

    3.

    4.

    5.

    6.

    7.

    Więcej fot znajdziesz w moich wątakch, reszta to pozostaje experymentować z kadrami np. gdzie widać tylko zawodnika do połowy od pzrody w mocnym punkcie kadru jego wzrok.
    Ostatnio edytowane przez Ozborn ; 21-05-2009 o 12:24
    NIKON D300+ MB-D10+ NIKKOR AF-S 80-200 2.8

  10. #10

    Talking

    Cytat Zamieszczone przez LORD Zobacz posta
    Co należy zrobić aby efekt podobny do czegoś takiego
    Zmienić system na NIKONA

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •