Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Filtr szary połówkowy 50% czy 25% ?

    Witam
    rzoglądam się za filtrem neutralnym połówkowym B+W (52mm) i znalazłem 2 opcje: 25% i 50% - co to oznacza tzn. który wybrać, czy to jest stopień 'zaciemnienia' ?

    I jeszcze jedno : czytałem że SZARE filtry połówkowe dają jakiś zafarb, ale np. tutaj http://sklepfotograficzny.pl/sklep.f...-15-52/?51,B+W napisali "Filtry szare ND są neutralne kolorystycznie i w żaden sposób nie wpływają na równowagę barwową zdjęcia." - czy to prawda?
    D750 - D7100 - F3 - FE - D40x - nikkor 35/1.8 DX - tokina atx 11-16/2.8 DX - Nikkor 18-105 DX - Nikkor 50 1.8G - Tamron 70-200 2.8 G2 - Zeiss Planar 50 1.4

  2. #2

    Domyślnie

    25% oznacza, że filtr przepuszcza 25% światła (w części szarej). Odpowiada to filtrowi o gęstości 0.6, czyli przyciemniającemu o dwie przysłony.
    50% oznacza, że filtr przepuszcza 50% światła (w części szarej). Odpowiada to filtrowi o gęstości 0.3, czyli przyciemniającemu o jedną przysłonę.
    Ze względów praktycznych (brak możliwości przesuwania granicy między częścią szarą filtra, a niezaciemnianą) zastanów się czy nie lepiej kupić prostokątnych filtrów np. z systemu Cokin (http://www.cokin.com/ico1-p1.html).

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki! więc myśle że do "normalnych" pstryków rodzinnych w słoneczne dni 50% będzie ok chociaz trzeba przyznać że Cokin daje dużo większe możliwości.. no nic, trzeba się dobrze zastanowić .
    D750 - D7100 - F3 - FE - D40x - nikkor 35/1.8 DX - tokina atx 11-16/2.8 DX - Nikkor 18-105 DX - Nikkor 50 1.8G - Tamron 70-200 2.8 G2 - Zeiss Planar 50 1.4

  4. #4
    Gaduła
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Kamieniec Ząbkowicki
    Posty
    3 038

    Domyślnie

    Przyciemnienie o 1 przysłonę często będzie zbyt małe ,myślę że najbardziej uniwersalny jest ten przyciemniający o 2 przysłony...ja póki co mam tylko nd0.9 (3 przysłony) i mi odpowiada , ale dla niektórych takie przyciemnienie może być już zbyt intensywne, oczywiście wszystko zależy od sytuacji w jakiej robimy zdjęcie.
    D610 | N 16-35 VR | N 85/1.8D | T 90/2.8 Di | T 70-300 VC || D70s | N 18-70/3.5-4.5

  5. #5

    Domyślnie

    Najbardziej uniwersalne to 0.9 i 1.2 ponizej raczej nie ma co schodzic.
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o połówki, to najlepiej zaopatrz się w prostokątne Cokin P. Używając połówek zazwyczaj ekspozycję ustawiasz przed założeniem filtra, a wykręcanie i wkręcanie co chwilę filtra może doprowadzić do szału.
    Zafarb występuje w tanich filtrach. Jeśli nie zdecydujesz się na oryginalne Cokiny abo Hitech to spodziewaj się że odcienie szarości będą miały piękne różowe zabarwienie. Przeżyłem to na własnej skórze. Lepiej zapłacić więcej i mieć problem z głowy. W przypadku tanich filtrów ich "neutralność" to bzdura.

    Jeśli chcesz pozostać przy filtrach okrągłych to też zainwestuj nieco więcej pieniążków. Hoya albo Marumi powinny wystarczyć.
    Jeśłi będziesz kupował w sklepie osobiście, to pamiętaj, że zawsze możesz przed zakupem założyć filtr na obiektyw i sprawdzić co sobą reprezentuje.

    Co do stopnia przyciemnienia...możesz potrzebować zarówno słabszego jak i silniejszego fitra, a mając dwa możesz je połączyć aby mieć jeszcze silniejszy Wszystko zależy od fotografowanej sceny i oświetlenia. Nie ma jednej recepty na robienie fotek z filtrami. Fotografia to miliardy różnych sytuacji - i właśnie dlatego jest ciekawa
    Nikon D7000 | Nikkor 35 f/1.8 G| Nikkor 50 f/1.8 D| Nikkor 18-70 G |Nikkor 70-300 G | Kenko extension tube set | Nissin Di622 Mark II | Velbon Sherpa 600 |

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Remoolus Zobacz posta
    Używając połówek zazwyczaj ekspozycję ustawiasz przed założeniem filtra, a wykręcanie i wkręcanie co chwilę filtra może doprowadzić do szału.
    Nigdy jeszcze nie sciagalem filtra przed pomiarem ekspozycji. Naprawde jest to zbedny zabieg.

    Cytat Zamieszczone przez Remoolus Zobacz posta
    W przypadku tanich filtrów ich "neutralność" to bzdura.
    W przypadku Cokin'a rowniez - bo nie produkuje filtrow polowkowych neutralnie szarych, a jedynie szare. W przeciwienstwie do Hi-tech'a, ktory w swojej ofercie posiada jak najbardziej neutralne polowki (No... przy 1.2 wystepuje delikatny zafarb - choc nie zawsze, ale to juz dosc mocny filtr).
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •