Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Nikon D50 - wartość kompensacji ekspozycj w trybie M- pomocy

    Witam. Pytanie zadaję poważnie, bo mam kłopot, jak ustawia się wartość kompensacji ekspozycji w trybie Manualnym. W pozostałych trybach, nie mam z tym problemu, w Manualu po naciśnięciu +/- i pokręceniu kółkiem zmienia mi sie warość przysłony, a jak zrobić aby zmieniała sie wartość kompensacji ekspozycj. Pozdrawiam

    [EDIT] Chodzi mi tu o ustawienie na stałe, a może plotę bzdury, proszę mi wybaczyć
    Marek
    D800 + parę szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    w trybie manualnym - jako że to tryb manualny - nie ma kompensacji ekspozycji, gdyż od początku do końca ustawiasz ją sam, dobierając SAMODZIELNIE czas i przysłonę
    dwie puszki, kilka słoików, świeczka i... scyzoryk

  3. #3

    Domyślnie

    w manualu nie da sie zmieniac kompensacji... mijaloby sie to z celem, bo ustawiasz przyslone manualnie. korekcja EV to manualne poprawianie automatu, ale poprawienie samoego siebie nie ma sensu...

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    Wrocław/Mysłowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    w przypadku trybu amnualnego nie musisz stosowac zadnych kompensacji ekspozycji, ty okreslasz oba parametry (czas i przyslone) , a na osi w wizjerze pojawia ci sie skala swiatla (sam decydujesz czy chcesz cos mocniej przesiwetlic, czy niedoswietlic).... w pozostalych trybach to ma sens bo aparat sam dobiera wartosc drugiego parametru do zmienaijacego sie pierwszego(i poprzez kompensacje sugerujesz mu czy ma dobierac paramter, zeby bardziej lub mniej doswietlic scene)..
    mam nadizejz, ze zrozumiale jest to co napisalem..
    pozdrawiam
    G.
    a co sie beda chwolił..

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo, tak przypuszczałem, czeka mnie jeszcze duuuużooo nauki.
    Marek
    D800 + parę szkiełek.

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli ktoś ma D70 proponuję ustawić priorytet przysłony lub czasu, dołożyć korektę (czasu/przysłony) i później zmienić tryb na manualny. Moja puszka zostawia na wyświetlaczu informację o korekcie w trybie manualnym I jak zobaczyłem to pierwszy raz, to trochę zgłupiałem
    U Was też tak to działa?
    Pozdrawiam
    Jarek Piekarski

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    Wrocław/Mysłowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    josoko, no faktycznie - u mnie tez tak dziala.. hihihi - wczesniej nie moglem sobie wyobrazic, ze to moze miec sens w M.. w Manualu z wczesniej ustawiona korekcja(np na +0.3) wartosc zero(czyli swiatla optymalnego) na "drabince(skali ekspozycji)" uwzglednia wartosc korekcji - czyli wskazuje srodek(0), a tak naprwde jest +0.3..
    tylko pytanie.. po co to komu!!?? chyba jedynie po to zeby zpomniec, ze sie ustawilo korekcje i po powrocie do domu miec wszystki foty prze/lub niedoswietlone
    pozdrawiam
    a co sie beda chwolił..

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez greg_g
    [ czyli wskazuje srodek(0), a tak naprwde jest +0.3..
    tylko pytanie.. po co to komu!!?? chyba jedynie po to zeby zpomniec, ze sie ustawilo korekcje i po powrocie do domu miec wszystki foty prze/lub niedoswietlone
    pozdrawiam
    Zacznij myśleć pozytywnie. Po lamentach rzekomego niedoświetlania. Ustawiasz stałą korektę +1/3 lub 2/3 EV (zależy kto ile lubi wysmażone ) i w manualu nie musi pamiętać by przesówać to na drabince, tylko ma z góry wklepane.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #10

    Domyślnie

    Marudzicie o jakichs dziwnych historiach, a taka kompensacja jest nawet w staruszku F60.
    I co ciekawe, w pewnych przypadkach moze byc przydatna.
    Powaznie
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •