Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 48
  1. #31

    Domyślnie

    Tak, też widziałem dobre zdjęcia z płytką głębią - to był procent, może kilka promili tego, do czego wracam.
    Moje pytania o powrót do ulubionych zdjęć było retoryczne - chciałem bardziej, by każdy sam sobie odpowiedział na pytanie: ile takowych jest w zbiorze ulubionych prac i jak ma się ich liczba do tego, co jest pisane na forum o portretach. Chyba nigdy nie spotkałem się z radą, sugestią, propozycją by separować obiekt od tła w inny sposób, niż blurem. A przecież jest to najmniej kreatywna, nudna i bezmyślna forma wyodrębnienia tematu. Po prostu nie rozumiem, dlaczego osoby z dużym doświadczeniem, a nawet uczące fotografii, ograniczają się tylko do tego, tym samym pogłębiając tę patologię.
    I by nie było - nie mam absolutnie nic do zdjęć z małą głębią ostrości, o ile jest to celowy, zaplanowany zabieg. A nie maniera.
    Uczymy się. Wszyscy. A sprowadzanie wszystkiego do „jak portret to tylko fufu i osiempięćjedencztery” świadczy o bezmyślności - jeżeli ktoś nie potrafi zrobić dobrego portretu za pomocą Z50 to nie zrobi go i z Z8.
    Z poważaniem - Michu, Licencjonowany Pogromca Vampirów :)=

  2. #32

    Domyślnie

    W sumie to taki temat podobny do Ogniskowa oraz głębia ostrości w portrecie

    Wygląda to tak:
    Osoba 1: Podobają mi się ostre portrety zrobione krótkim, jasnym tele, z płytką GO. Dlatego kupiłem S105/1.4Art
    Osoba 2: Ten budyń z tyłu jest nie do przyjęcia, bokeh musi mieć charakter! Zobacz jak maluje Biotar!
    Osoba 3: Co to za patologia? Prezentujecie bezmyślną formę wyodrębniania tematu. Tylko ja mam rację.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  3. #33

    Domyślnie

    Ad2 .....
    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Osoba 2: Ten budyń z tyłu jest nie do przyjęcia, bokeh musi mieć charakter! Zobacz jak maluje Biotar!
    .
    7artisans 50/1.1, body Canon R

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_R4A9188_BW-SE1.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	5,47 MB
ID:	75784

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ig_R4A9204_2-1_22-1.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	6,45 MB
ID:	75785

    - - - - kolejny post - - - - - -
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #34

    Domyślnie

    Jestem za punktem widzenia osoby numer 2:
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Wygląda to tak:
    Nie do końca.
    Raczej tak:
    1. Jak robisz portret, musisz mieć papierową GO, tylko tak można odseparować postać.
    2. Są inne metody, dzięki czemu tworzysz opowieść, podnosisz swoje umiejętności ucząc się kompozycji, jesteś bardziej kreatywny.
    3. Eee tam... a jakie szkiełko zostało użyte, bo bokeh...


    To nie jest dyskusja o gustach, tylko o umiejętnościach i rozwoju. I doskonale rozumiem to, że początkujący adept fotografii jest zafascynowany rozbebłanym tłem - sam tak miałem. Ale wypadałoby się rozwijać. Czy rozwój to jeszcze płytsza GO? Chyba nie, a posty autorytetów na tym forum zdają się na to wskazywać.
    Przykład z tego podwórka - Joanna Kustra. Właśnie przejrzałem jej portfolio. Tak, są tam zdjęcia z małą głębią ostrości, ale jest ona zastosowana celowo dla uzyskania określonego wrażenia. Natomiast zdecydowana większość zdjęć to praca z kontrastem kolorystycznym, kadrem, kompozycją.
    Umiejętne zagospodarowanie tła w fotografii portretowej bywa wyzwaniem, ale to nie jest reportaż czy street, gdzie nie masz chwili do stracenia. A jeżeli nie potrafisz tego zrobić inaczej, niż poprzez budyń, to może czas pomyśleć o przedefiniowaniu swoich umiejętności?
    I powtórzę raz jeszcze - jeśli kogokolwiek kręci jedynie rozmyte tło - spoko, niech znajduje w tym frajdę. Ale irytuje mnie to, że jedyną radą od ekspertów na tym forum jest „bo bokeh”.
    Z poważaniem - Michu, Licencjonowany Pogromca Vampirów :)=

  6. #36

    Domyślnie

    Ja tylko przypomnę, że głębia ostrości zależy od odległości między obiektywem a fotografowanym obiektem, wartości przysłony (zwanej również liczbą przysłony) oraz długości ogniskowej obiektywu.

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michu Zobacz posta
    Nie do końca.
    Raczej tak:
    1. Jak robisz portret, musisz mieć papierową GO, tylko tak można odseparować postać.
    2. Są inne metody, dzięki czemu tworzysz opowieść, podnosisz swoje umiejętności ucząc się kompozycji, jesteś bardziej kreatywny.
    3. Eee tam... a jakie szkiełko zostało użyte, bo bokeh...


    To nie jest dyskusja o gustach, tylko o umiejętnościach i rozwoju. I doskonale rozumiem to, że początkujący adept fotografii jest zafascynowany rozbebłanym tłem - sam tak miałem. Ale wypadałoby się rozwijać. Czy rozwój to jeszcze płytsza GO? Chyba nie, a posty autorytetów na tym forum zdają się na to wskazywać.
    Przykład z tego podwórka - Joanna Kustra. Właśnie przejrzałem jej portfolio. Tak, są tam zdjęcia z małą głębią ostrości, ale jest ona zastosowana celowo dla uzyskania określonego wrażenia. Natomiast zdecydowana większość zdjęć to praca z kontrastem kolorystycznym, kadrem, kompozycją.
    Umiejętne zagospodarowanie tła w fotografii portretowej bywa wyzwaniem, ale to nie jest reportaż czy street, gdzie nie masz chwili do stracenia. A jeżeli nie potrafisz tego zrobić inaczej, niż poprzez budyń, to może czas pomyśleć o przedefiniowaniu swoich umiejętności?
    I powtórzę raz jeszcze - jeśli kogokolwiek kręci jedynie rozmyte tło - spoko, niech znajduje w tym frajdę. Ale irytuje mnie to, że jedyną radą od ekspertów na tym forum jest „bo bokeh”.
    jest jak piszesz. Aktualnie można spotkać wielu amatorów których stać na drogi sprzęt i jasne szkła. Nierzadko są to amatorzy którzy zaczęli przygodę z fotografią niedawno, nie przeszli nauki kompozycji, mają niewyrobiony gust fotograficzny, natomiast mają światło 1.4 i ogarniętego fotoszopa. Koszmarków takich jest pół instagrama
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 21-09-2023 o 13:16
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Ż Zobacz posta
    Ja tylko przypomnę, że głębia ostrości zależy od odległości między obiektywem a fotografowanym obiektem, wartości przysłony (zwanej również liczbą przysłony) oraz długości ogniskowej obiektywu.
    Nie wprowadzaj w błąd - ogniskowa nie ma nic do rzeczy, to kwestia skali odwzorowania. Na rybim oku 16mm będziesz miała taką samą GO jak na 300mm tele (przy tej samej przysłonie), jeśli obiekt będzie wypełniał taką samą powierzchnię kadru.
    Poza tym ta uwaga ma się nijak do tego tematu.
    Z poważaniem - Michu, Licencjonowany Pogromca Vampirów :)=

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michu Zobacz posta
    Nie wprowadzaj w błąd - ogniskowa nie ma nic do rzeczy, to kwestia skali odwzorowania. Na rybim oku 16mm będziesz miała taką samą GO jak na 300mm tele (przy tej samej przysłonie), jeśli obiekt będzie wypełniał taką samą powierzchnię kadru.
    Poza tym ta uwaga ma się nijak do tego tematu.


    Jeśli głębia ostrości nie jest uzależniona od ogniskowej a o tym wspomniałem. To może czas poczytać i temat odłożyć na później. https://www.szerokikadr.pl/poradnik/...-srodek-wyrazu

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jurek Ż Zobacz posta
    Jeśli głębia ostrości nie jest uzależniona od ogniskowej a o tym wspomniałem. To może czas poczytać i temat odłożyć na później. https://www.szerokikadr.pl/poradnik/...-srodek-wyrazu
    GO nie zależy od ogniskowej. Zależy tylko od skali odwzorowania, przysłony oraz wielkości granicznej krążka nieostrości. Kropka! Takie są prawa fizyki i nic ani nikt tego nie zmieni. Mogą sobie różni "fachowcy" różne bzdury wypisywać.

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Głębia ostrości
    By JK in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 194
    Ostatni post / autor: 27-03-2017, 18:03
  2. Głebia ostrosci
    By tataromka in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 14:29
  3. [D90] Głębia ostrości w LV
    By XGrzesX in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 08-05-2009, 21:14
  4. Głebia Ostrosci
    By Bejo in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 58
    Ostatni post / autor: 25-10-2006, 23:46
  5. Głębia ostrości
    By bialy260 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 08-04-2006, 17:42

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •