Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon f90x z sigmą EF-500 ST NA

    Witam, potrzebuję pomocy.

    Kupiłam na allegro ww. lampę (moją pierwszą zresztą...) i po zamontowaniu do korpusu f90x widzę, że owszem, wyzwala błysk, ale np. w trybie S światłomierz aparatu pokazuje prawidłowe naświetlenie z parametrami: f4 1/5sek przy 100iso i ogniskowej 28mm w średnio jasnym przedpokoju, co wydaje się trochę marne jak na focenie z lampą. Lampa jest ustawiona na tryb TTL. Kiedy ją wyłączę, aparat to widzi - piorunek w wizjerze zmienia się z czerwonego na zielony - ale aparat nie zmienia parametrów naświetlenia (np. na jeszcze dłuższy czas), tak, jakby w ogóle nie brał lampy pod uwagę.
    Co może być nie tak?

    Poprzedni właściciel używał jej z nikonem, więc nie ma możliwości, żebym kupiła lampę do innego systemu, zwłaszcza, że lampa ma znaczek NA czyli, jak czytałam gdzieś na forum, jest dla nikona.

    Jeszcze jedno - jeśli ktoś mógłby udostępnić instrukcję do tej lampy, byłabym wdzięczna, przeszukałam googla, ale wszystko, co znalazłam jest nieaktualne (mozna było sciągnąć w określonym czasie) albo mi się nie ściąga - np. z kazzuya.com natychmiast przerywa sciąganie i przy otwieraniu pliku na dysku pisze, że jest uszkodzony..

    Chciałabym pracować z lampą tak, że w manualu wybieram sobie odpowiadające mi parametry naświetlenia, a lampa się do tego dostosowuje i doświetla ile trzeba... To marzenie jest jednak wciąż odległe... :*

    Jeśli uważacie, że podobny temat już gdzieś był, proszę o linki, choć wydaje mi się że wszystko przeszperałam...

  2. #2
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Co do czasów, to zapewne masz włączoną synchornizację z długimi czasami (czyli na 2. kurtynę migawki)

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawdzałam - niestety, nie mam włączonej synchronizacji z wolnymi czasami. Zrobiłam testowy film z różnymi parametrami, zobaczymy, co wyjdzie...

  4. #4
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez metacerkaria Zobacz posta
    np. w trybie S

    W tym cały problem. Masz ustawiony priorytet czasu. Choćbyś zdjęcie samemu słońcu robiła, będzie mieć czas 1/5 s (no, może pokaże Hi ). Po prostu zmień czas kółkiem, albo zmień tryb

  5. #5

    Domyślnie

    Rzeczywiście, na A lepiej kombinować... dzięki za trzeźwą uwagę.

    Zrobiłam eksperyment: oświetliłam lampą 100W z odległości metra kremową ścianę, aparat w tej samej odległości, tryb A ,film 100iso, obiektyw 28mm f3.5 i czas waha się zaledwie o 1/10 - bez flesza to 1/40sek, a z fleszem 1/50sek... czy to normalne, że różnica jest tak niewielka?

  6. #6
    Gaduła Awatar ku6i
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Górny Śląsk/Kraków
    Posty
    1 485

    Domyślnie

    A jak wygląda kwestia przesłony? Czy w obu przypadkach jest taka sama?

  7. #7

    Domyślnie

    Przysłona cały czas 3.5

  8. #8

    Domyślnie

    Uff... Z wywołanego filmu wynika, że lampa działa dobrze, dobiera błysk do parametrów. Mój problem polegał na tym, że patrzyłam w wizjer zamiast na wyświetlacz. W wizjerze aparat pokazuje warunki zastane (żeby można było oszacować proporcje oświetlenia tła i obiektu), a na wyswietlaczu uwzględnia lampę błyskową.

    Nie rozumiem tylko jednego - w instrukcji aparatu jest napisane, że w wizjerze piorunek świeci się na czerwono, kiedy błysk lampy może być za słaby do oświetlenia sceny. U mnie piorunek świeci na czerwono jak tylko włączę lampę. Czy to jest kwestia niededykowanej lampy? Nie jest to zasadnicza kwestia dla użyteczności lampy, niemniej ciekawi mnie czemu tak jest.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •