Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Używanie eV i punktów ostrości

    Panowie mógłby mi ktoś wyjaśnić pewną kwestię? Chodzi o to, że zastanawiam się jaka to jest korzyść posiadać załóżmy 35 pół af? Nie zrozumcie mnie źle, nie jestem ekspertem, chciałbym to przedyskutować. Otóż ja np. Mając D90 i tą mniejszą jednak ilość używam tylko środkowego. Zdarzało mi się klikać guzik AF-L i szukać odpowiedniego punkt ostrości jak miałem głowę np wyżej niż centralny... no ale jest to nie wygodne i czasochłonne... A przecież można zblokować AF na punkcie centralnym (wycelować tak w twarz np. osoby) i przestawić kadr w dół (ostrość chyba zostaje tam gdzie była ustawiona, czyli na tej głowie) no chyba, że ja na swoim monitorze nie widzę tej różnicy..i teoretycznie tylko tak jest jak mówię.

    Mógłby mi ktoś to wyjaśnić o co w tym chodzi?

    Tak samo po co używać eV w aparacie jak można by przecież, w NX lub Lightroom w RAW ustawić jak chcesz? Jest to mylne myślenie?
    D600 / 28 / 50 / 85 /

  2. #2

    Domyślnie

    osobiście głównie korzystam z centralnego, ale w scenach dynamicznych też ratuję się bocznymi (przykład - szybko idąca para w moim kierunku, często centralny wypada właśnie pomiędzy nimi itp, w ciasnym portrecie przy dużej dziurze f - przy pomiarze centralnym odległość przy "przekadrowywaniu" może być różna niż przy stałym kadrze -górny czujnik i oczy - pamiętaj, że głębia ostrości może mieć wtedy kila cm i łatwo w ten sposób siebie "oszukać"), po prostu czasem wart wykorzystywać to co się ma, na pewno w pewnym monecie dojdziesz do tego sam
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    no ja to w miarę rozumiem, bo pewien czas tak robiłem, ale czy jak masz parę jak to użyłeś w przykładzie pomiędzy punktem centralnym to nie szybciej zblokować ostrość na jednej z twarzy punktem centralnym? i potem ustawić kadr i bum zdjęcie?

    ps. Ja dobrze rozumiem, przesuniecie punkt centralnego ostrości na ostrość np kadru w górnej części ma wpływ na GO?
    D600 / 28 / 50 / 85 /

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez liściu Zobacz posta
    no ja to w miarę rozumiem, bo pewien czas tak robiłem, ale czy jak masz parę jak to użyłeś w przykładzie pomiędzy punktem centralnym to nie szybciej zblokować ostrość na jednej z twarzy punktem centralnym? i potem ustawić kadr i bum zdjęcie?

    ps. Ja dobrze rozumiem, przesuniecie punkt centralnego ostrości na ostrość np kadru w górnej części ma wpływ na GO?
    1- masz rację, pod warunkiem, że nie idą szybko
    https://picasaweb.google.com/1118376...91003094531234
    2- tak, pod warunkiem, że zaczniesz korzystać z długiej i jasnej optyki
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  5. #5

    Domyślnie

    rozumiem, ale z kolei zdjęcie tego gościa na motorze, to też wymaga odgadnięcia miej więcej gdzie znajdzie się głowa i czasu trzeba by ustawić tam punkt af. Zgaduję, że tak ty to robisz?
    D600 / 28 / 50 / 85 /

  6. #6

    Domyślnie

    Lepiej jest mieć więcej niż mniej bo:
    - i tak możesz sobie ograniczyć ich liczbę
    - im więcej punktów AF tym efektywniejszy jest pomiar ciągły (AF-C) z jednym punktem, wspomaganym bocznymi punktami AF. Wspomagane punkty AF są ustawione gęściej.
    - komuś może być wygodniej mimo wszystko używać innych pktów niż centralny. Wtedy ma większą możliwość wyboru.
    - Lepsza rozdzielczość dla 3D tracking

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez liściu Zobacz posta
    rozumiem, ale z kolei zdjęcie tego gościa na motorze, to też wymaga odgadnięcia miej więcej gdzie znajdzie się głowa i czasu trzeba by ustawić tam punkt af. Zgaduję, że tak ty to robisz?
    af-c, zależało mi w tym przypadku (gdyż jest to kontynuacja z kilku fotek) aby pokazać wyrzucaną ziemię, więc uruchomiona grupa czujników z lewej strony kadru i prowadzenie motocykla w ruchu (af nadążył, co zresztą widać, prędkość motocykla ok 60km/h)
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  8. #8

    Domyślnie

    nie wiedziałem, Grzybu, że to, aż taki ma wpływ.

    Bogdi64, ale ostrość była kierowana na głowę, z ustawionym AF point gdzieś z lewej?
    D600 / 28 / 50 / 85 /

  9. #9

    Domyślnie

    w tym przypadku przy f8 i ogniskowej ok 100mm, na cały motocykl z postacią
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Mając do dyspozycji 51 pól i jasne szkła szybko przestawiłem się na wybieranie konkretnego pola ostrości,
    a nie przekadrowywanie. Na FX problem z wyjściem poza głębię ostrości pojawia się nie tylko przy długich szkłach,
    ale nawet na 35/2.
    Poza tym jest wielka różnica w bocznych punktach (ich pracy, czułości) w D90 i D300/D700.
    Nie wspominając już o AF-C.
    Ja uważam, że używanie centralnego i przekadrowywanie, to utrudnianie sobie życia (pracy).
    D700, D300 + MB-D10, N 14-24/2.8, N 35/2, N 50/1.4g, N 70-200/2.8 vrI N SB-900, S EF-500 DG SUPER, Mf 055xprob + 804rc2, Lowepro SR D550 AW

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •