Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Spacerzoom do FX

    Tytułem wstępu Ostatnie kilka lat namiętnie testowałem różne fotograficzne aparaty, systemy. I starsze i nowsze. I bardziej "topowe" i dla początkujących. Cecha wspólna = na obecne czasy tańsze więc ciężko je porównać (możliwościami) z tym co na topie jest teraz. Trochę dla zabawy, z ciekawości ale też wpasowując się w aktualne trendy szukałem czegoś mniejszego, uniwersalnego a z jak najlepszą jakością.

    Po czasie w sumie każdy mi się trochę nudził, stwierdzałem też, że żaden nie daje mi takiej "plastyki" zdjęć jak D700 / D600 z moimi obiektywami F2.8. Pewnie to kwestia optyki podłączanej do tych aparatów ale nie ukrywajmy zakup obiektywów za kilka tysięcy do pobocznego systemu / jakiegoś starocia nie ma raczej sensu.

    Historia więc zatoczyła koło. Tak sobie myślę, że z powrotem zacznę robić zdjęcia pełną klatką Nikona - D600. Mam jednak taki dylemat - na spacery, na rower nie chce mi się już dżwigać ani Tokiny 24-70 2.8 ani Nikkora 70-200 2.8. Czy znajdę jakiś uniwersalny spacerzoom który zadowoli mnie optycznie?

    Oczywistym jest, że:
    - pasowałoby by był w miarę lekki,
    - nie był bardzo drogi (ale limitacji cenowej dla propozycji jeszcze nie zakładam),
    - otrzymana jakość zdjęć musi być nie gorsza niż z Olympusa OM-D E-M5 mk2 + Zuiko 14-150 bo taki ostatnio noszę na spacery

    To takie luźne dywagacje na ten moment ale może coś się da wyszukać ... ?
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  2. #2

    Domyślnie

    Oj chyba łatwo nie będzie, zwłaszcza że "zakres" Zuiko 14-150 to odpowiednik 28-300 na FX.
    Jest taki Nikkor (28-300) ale na pewno nie nazwałbym go nawet "w miarę lekkim", bo to kawał szkła.
    Może poczukać czegoś ze starszych Nikkorów?
    Sam mam starego Nikkora 28-105 3.5-4.5D i bardzo go sobie chwalę.
    Szkło nieduże, solidnie zbudowane z niezłym zakresem. Do tego ma funkcję makro (1:2 chyba) więc i do zbliżeń się nadaje.
    Z nowszych szkieł chyba nic nie polecę - używam 24-120/4.0 ale to też kawał szkła jest.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie. Mam obawy, że pewnie trzeba będzie iść na jakiś kompromis - waga, zakres. Najgorzej by było wybrać coś z marną "jakością optyczną" i tego bym nie chciał.

    Starych obiektywów się nie boję a nawet spodziewam się, że tylko one pozostaną do wyboru więc Twoja propozycja jak najbardziej do przeanalizowania.

    Sporo, za małe pieniądze jest widzę staroci 28-300 (Sigma, Tamron, Cosina itp.). Tylko różnie ludzie piszą o jakości, ostrości ich (zwłaszcza przy końcu skali).
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  4. #4

    Domyślnie

    rozgryzałem podobny temat i w mojej opinii Nikkor 28-300 to jest jedyny akceptowalny kompromis przy superzoomach. Optycznie jest znośny, o ile dobrze pamiętam ma chyba niezłą stabilizację, zakres rewelacyjny i używki za 2k. Ale obrazek w żaden sposób nie zbliży się do tego, co dostajesz z 70-200/2.8. Nie ma co się oszukiwać. W moim przypadku rozważania zakończył Z24-200, który jest dużo lepszy optycznie od 28-300, ale zarówno 80-200, jak i 70-200VR I dają o wiele bardziej plastyczny obrazek (nawet po domknięciu).

  5. #5

    Domyślnie

    Cenne info.

    Ale tak zastanawiam się bo weszliśmy w dyskusji w zakres 28-300 Nie upieram się przy tym. Oczywiście cieszyłoby ale może coś krótszego a godniejszego uwagi?
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  6. #6

    Domyślnie

    Spacerzoom? Nikkor 24-120/4 G po raz drugi.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    215

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    na spacery, na rower
    Ale to potrzebujesz 2 obiektywy
    Spacerzoom jest dobry na no... spacer. A przynajmniej chodząc piechotą po górach nie mam problemu nosić dużego i ciężkiego obiektywu, choć czasem mi się nie chce jak pogoda nie powala i byłem gdzieś sto razy.
    Za to na rower znacznie przyjemniej jest z czymś małym i lekkim typu stałka Nikkor AF-S 50mm f1.4 czy f1.8.
    Kiedyś jeździłem z Nikkorem 24-70 f2.8, zdarzało mi się wozić Sigmę 100-400 ale to jednak za ciężkie krowy i w praktyce ta stałka wystarcza w 80% przypadków.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kipcior Zobacz posta
    Ale to potrzebujesz 2 obiektywy
    Spacerzoom jest dobry na no... spacer. A przynajmniej chodząc piechotą po górach nie mam problemu nosić dużego i ciężkiego obiektywu, choć czasem mi się nie chce jak pogoda nie powala i byłem gdzieś sto razy.
    Za to na rower znacznie przyjemniej jest z czymś małym i lekkim typu stałka Nikkor AF-S 50mm f1.4 czy f1.8.
    Kiedyś jeździłem z Nikkorem 24-70 f2.8, zdarzało mi się wozić Sigmę 100-400 ale to jednak za ciężkie krowy i w praktyce ta stałka wystarcza w 80% przypadków.
    Noszenia dwóch wolałbym uniknąć Bo w sumie to wtedy nic nie musze kupować tylko ćwiczyć mięśnie z moimi Stałkę 50 niedawno sprzedałem. Przez te wszystkie lata niewiele jej używałem. Wolę zoomy.

    Ale tak naprawdę poruszasz ciekawą kwestię. Na chodzenie jak najbardziej można zabrać trochę więcej kilogramów Nikona. A na rower pozostać przy Olympusie.
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  9. #9

    Domyślnie

    Na spacer, na motocykl, pod namiot zabieram Panasonic gx7, z dwoma kitami 12-32 i 45-150, dokładam dwie lekkie stałki i mam wszystko.
    Do Nikona używam 24-120 f4 do D610, D7200 i Z5, uważam go za bardzo przyzwoity obiektyw, a obecne ceny używanych są w bardzo już atrakcyjnych cenach
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  10. #10

    Domyślnie

    Wiem - inne ceny, inny pomysł. Ale w bagnecie Z, Z5/Z6 z nikkorami 24-200 lub 24-120 wchodzą w tej sytuacji całe na biało...
    Nie duże, w miarę lekkie, FF. Obaz zoomy więcej niż dobre.No ale nie chce to być tanie.
    Uwielbiam swój zestaw Z6II z Nikkorem 24-200, na motocyklu wrzucam do tankbaga lub zapinam na szelkę plecaka. W podróży nic więcej nie potrzebuję.
    Na bagnecie F bardzo lubiłem Sigmę 24-105/4, ale to też nie jest malutkie szkło. W tej sytuacji bym jakąś stałkę wybrał, to zawsze ciekawe ćwiczenie fotograficzne.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. spacerzoom pod FX
    By michl in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 22-05-2016, 16:53
  2. Jaki spacerzoom do D80?
    By Mikita in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 10-11-2010, 10:51
  3. Spacerzoom 18-70, 18-105 czy 16-85?
    By ropusz in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 13-03-2010, 00:23
  4. Spacerzoom do D60
    By Błażej in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 01-03-2009, 20:05
  5. Tani spacerzoom
    By verus in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-01-2007, 00:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •