Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Sigma C 30 1.4 DC DN do z50

    Cześć,

    zaczynam przygodę z fotografią. Mam z50 z kitowym obiektywem 16-50 mm.

    Czy SIGMA C 30 1.4 będzie dobra jako pierwsza stałka do nauki fotografii?

    Wiem, że z50 nie ma stabilizacji oraz ten obiektyw też jej nie ma. Czy to duży problem?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym się wpierw opstrykał zoomem, i po czasie zobaczył co najbardziej się fotografuje, jakich ogniskowych się używa. Wtedy będzie wiadomo, jaka stałka (ogniskowa) będzie najlepsza na początek.
    Chyba, że już masz zdecydowanie wybraną dziedzinę / temat - wtedy można doradzać jaką stałkę.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #3

    Domyślnie

    Już wiem, że na początek chce 30mm i 50 / 56 mm.

    Tylko nie wiem czy kupić Nikkora czy Sigme. Czytałem, że Sigma nie ma tej stabilizacji oraz "maksymalna szybkość w z50 to 1/4000 i tutaj jest problem na przysłonie 1.4, bo zaczyna brakować szybkości, czego efektem są prześwietlenia".

    Wolałbym na początek Sigme bo jest tańsza ale czy brak stabilizacji i ta szybkość mnie nie zrażą do fotografii?

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego, zacznij czytać instrukcję aparatu.
    Tak 30 f1,4 sigmy to dobry obiektyw, a 56 f1,4 to jeszcze lepsze szkło.
    Zaczyna brakować szybkości, czyli brak przeczytanej instrukcji.
    Brak stabilizacji, instrukcja wytłumaczy czy jest potrzebna.
    Szybkość nie zrazi do fotografii ? - odpowiedź, to przeczytać instrukcję
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź

    Czytałem instrukcję ale jeszcze wielu rzeczy za bardzo nie ogarniam. Z tą stablizacją postaram się ogarnąć w instrukcji ale z tą szybkością to kompletnie nie rozumiem "1/4000 i tutaj jest problem na przysłonie 1.4".

    Mógłbyś ew. doradzić czy faktycznie mam czego się obawiać się chodzi o te 1/4000 przy 1.4.
    I jednym słowem tak lub nie - czy kupić tą Sigmę do z50 na początek zabawy ze stałkami.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Poszukałem teraz w instrukcji słowa "stabilizacja", "stabilizacji" i nie znajduje mi go ani razu

  6. #6

    Domyślnie

    Ufffffff, jeszcze raz instrukcja.
    Masz trzy parametry do stawienia w aparacie, czas - przysłona - iso i służą one do tego aby "ta szybkość mnie nie zrażą do fotografii?" dlatego piszę instrukcja i podręcznik "PODSTAWY FOTOGRAFII" podałeś wyrywkowo wyczytaną informację z net "maksymalna szybkość w z50 to 1/4000 i tutaj jest problem na przysłonie 1.4, bo zaczyna brakować szybkości, czego efektem są prześwietlenia". napisaną przez prawdopodobnie osobę, która też nigdy nie przeczytała instrukcji
    Przeczytanie "PRAWIDŁOWA EKSPOZYJCA", choć by tego jednego dział pomaga i trwa krócej niż oczekiwanie na odpowiedź
    Stabilizacja pomaga i może przeszkadzać, w zależności od sytuacji może być niezbędna lub zbyteczna
    Jasność obiektywy nie ma w tym przypadku, żadnego znaczenia, by zrazić się do fotografii
    Ostatnio edytowane przez bogdi64 ; 16-05-2024 o 21:00
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  7. #7

    Domyślnie

    po kolei:
    1. najkrótszy czas naświetla wynika z Twojego korpusu Z50, 1/4000s to minimum i tyle, nie ważne z jakim obiektywem.
    2. w jasny dzień może się zdarzyć, że przy przysłonie f/1.4 i minimalnym możliwym ISO zdjęcie prześwietlone, wystarczy wtedy domknąć przysłonę albo użyć filtra szarego
    3. poczytaj sobie gdziekolwiek jakiekolwiek absolutne podstawy o trójkącie ekspozycji i popstrykaj różne ustawienia zgodnie z tym opisem na dowolnym obiektywie zapiętym do body, pozwoli Ci to zadawać konkretne pytania i uzyskiwać konkretne odpowiedzi

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    po kolei:
    1. najkrótszy czas naświetla wynika z Twojego korpusu Z50, 1/4000s to minimum i tyle, nie ważne z jakim obiektywem.
    No niekoniecznie, bo jak włączy elektroniczną przednią kurtynę migawki to czas wydłuży się do 1/2000 i takich haczyków w Z50 jest więcej, więc albo trzeba zmieniać ustawienia pojedynczo i sprawdzać jaka opcja jest wyłączona z tym ustawieniem albo czytać dogłębnie instrukcję.

    Co do stabilizacji to żadna stałka nie ma stabilizacji także czy weźmiesz Sigmę czy Nikkora nie ma znaczenia. Pełna klatka w Z ma stabilizację matrycy, więc generalnie obiektywów ze stabilizacją w klasie nie-tele jest niewiele, bo nie ma takiej potrzeby, a VR działa lepiej na dłuższych ogniskowych.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    po kolei:
    1. najkrótszy czas naświetla wynika z Twojego korpusu Z50, 1/4000s to minimum i tyle, nie ważne z jakim obiektywem.
    Cytat Zamieszczone przez Schwefel Zobacz posta
    No niekoniecznie, bo jak włączy elektroniczną przednią kurtynę migawki to czas wydłuży się do 1/2000 i takich haczyków w Z50 jest więcej, więc albo trzeba zmieniać ustawienia pojedynczo i sprawdzać jaka opcja jest wyłączona z tym ustawieniem albo czytać dogłębnie instrukcję.
    A gdzie tu wpływ obiektywu? To wciąż cecha body. Akurat bardzo łatwa do skorygowania, za wyjątkiem próby fotografowania lecącej kuli karabinowej.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, V 20/2.8, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. Nowe obiektyw (sigma 18-35 + Sigma 50) czy nowa puszka (nikon d750)
    By DamianKakietek in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:36
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2017, 22:34
  3. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-01-2008, 22:55

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •