Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Uchwyt na filtry - pytania

    Dzień Dobry
    Jestem nowy i mam pytanie odnoście uchwytu do filtra.
    Mój sprzęt to Nikon Z50 + Nikkor DX 18-140
    Zdarza mi się, że w fotografii brakuje mi filtra połówkowego. Mam już filtr ND, polaryzacyjny nakręcane na obiektyw, ale w wypadku połówkowych polecane są uchwyty i filtry prostokątne.
    Czytałem o tym i najlepszy by był uchwyt Cokin.
    Czy taki będzie dobry ?

    https://www.photo4b.pl/p254,uchwyt-h...y-cokin-p.html
    https://www.photo4b.pl/p236,p462-pie...m-cokin-p.html

    Ciężko znaleźć konkretne porady, a nie chce kasy wyrzucać w błoto, więc mam jeszcze pytania.
    Czy w takim zestawie na dużej ogniskowej może pojawić się winietowanie? (ten uchwyt jest na 3 filtry) Może musi być wersja na 1 filtr tylko.
    Dam radę nakręcić na obiektyw ND i założyć potem uchwyt i nie będzie problemu ?

    A w temacie filtrów potrzebuje filtru prostokątnego połówkowego soft głównie do wschodów i zachodów słońca. Jakie tutaj ND by było najlepsze? Muszę sam to też zmierzyć, ale z pewnością pomożecie wysyłając swoje modele filtrów.

    Dziękuje za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Cokin w rozmiarze P ma szanse nie winietowac przy 18mm ale gwarancji ci nie dam. mialem kiedys w cropie na Sigme 18-125 (tez filtr 62mm) i z tego co pamietam bylo dobrze dopoki nie obracalo sie uchwytu po skosie tylko trzymalo (prawie) prostopadle do ziemii.

    ja bym dla pewnosci jednak szukal uchwytu na filtry 100mm.

    prosty i przyzwoity jakosciowo:
    https://www.amazon.nl/-/en/Concept-M.../dp/B07FL3YNHB

    drozej ale duzo lepiej (sorki za jezyk, taki mi sie otwiera domyslnie):
    https://www.kasefilters.nl/Kase-K100...Magnetisch-CPL
    zestaw z polarem, ktory zaczepia sie magnetycznie (bardzo stabilnie - uzywam od ponad roku i nigdy nic nie wylatalo)


    co do filtrow do tego... jak znajdziesz niedrogo Lee, to filtr typu Grad Medium 0.9 jest bardzo uniwersalny (i raczej wolalbym Medium niz Soft, to jest duzo bardziej uniwersalne). w przeciwnym wypadku szukaj Haida. lepsze optycznie bo szklane ale tez drozsze.
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 16-05-2024 o 21:11

  3. #3

    Domyślnie

    Najprosciej, najtaniej, najbardziej uniwersalnie i przyzwoicie.

    -Filtr Hitech ND 0,9 z miekkim przejsciem.
    -Uchwyt holder Cokin P z odpowiednim adapterem.
    Na 16mm na DX to ten holder wrecz zaczernia rogi troche, takze jest szansa na winiete na 18mm.
    Ale tutaj rozwiazanie jest banalne, gdzies to przeczytalem i tak zrobilem.
    Otoz bierzesz brzeszczot i precyzyjnie obcinasz te 2 zbedne rowki na filtry i zero problemow z winieta. Pozniej mozna ladnei wykonczyc pilniczkiem do paznokci i jak z fabryki. Pamietaj zeby troszke "zapasu" zostawic zeby ten rowek co zostanei byl stabilny.
    3 rowki sa absoutnie zbedne, nigdy nie mialem potrzeby drugiej polowki czy filtra tabaczkowego czy innego co proponuja w materialach reklamowych

    A wogole to najpierw kup filtr i sprobuj go sobie po prostu przylozyc do obiektywu. Ja tak bardzo czesto robie jak mam zalozony polar i chce jeszcze wersje zdjecia z polowka szara, przy odrobinie wprawy to dodatkowo stabilizuje aparat bez statywu a na statywie leciutko doscisniete nic nie przeszkadza.

    P.S
    I pro-tip. Jak kupisz sobie polowke hitech to najptawdopodobniej bedzie w foliowym pokrowcu z papierkiem. Dobrze jest na ten papierek nakleic material np z bawelnianej koszulki. Sam papier moze latwo porysowac z czasem filtr z tworzywa sztucznego. Tak sobie zjechalem pierwszego hitecha.
    Kolejny ma juz mieciutko
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 16-05-2024 o 22:46
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    Potwierdzam wszystko co napisał @krzysztofz24...
    Używałem (i nadal używam) filtrów Hitech na mocowaniu Cokin P - nadają się nawet do obiektywów ośrednicy 77 mm.
    Zrobiłem z holderem dokłądnie to samo - kupiłem taki na 3 filtry i odciąłem końcówkę, zostawiając miejsce na 2 filtry.
    Zdarzało mi się używać jednocześnie filtra szarego i szarej połówki - a nie miałem filtra nakręcanego.
    Do Nikona D7100 uzywałem takiego zestawu z Nikkorem 16-85 bez żadnych niepożądanychy objawów i z Nikkorem 10-24 - tutaj na 10 mm już mi holder nawet przycięty wchodził w pole widzenia.
    Pierścień do holdera da się nakręcić na filtry okrągłe, pod warunkiem że będą miały od środka gwint. NMiektóre wersje "slim" takiego gwinta nie mają, wtedy zostaje tylko przytrzymanie filtra przed obiektywem - da się.
    Sam mam Hi-Techy - szare połówki 0.3, 0.6, 0.9 i 1.2 plus odwróconą szarą połówkę 0.9 - i je polecam - rozsądna jakośc przy rozsądnej cenie.
    Najczęściej używam filtra 0.9 - a też sporo zdjęć o wschodzie słońca robię.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za konkretne odpowiedzi. Trafiłem na prawdziwych fachowców Krzychu dziękuję za te tipy. Biorę tego Cokina i docinam jak trzeba. Co do rozmiaru filtrów to raczej 100x150 (choć cena o wiele droższa), żeby przy zachodach słońca w górach nie było potem problemów. Oglądałem poradnik i raczej nie zalecali tych 84x110.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja od lat używam włąśnie tych 84x110 - i większych problemów z nimi nie miałem.
    Ale jesli masz w planach obiektywy o większej średnicy - 77mm i większe, to rzeczywiście warto kupić filtry 100x150.
    Tylko pamiętaj o właściwym holderze...
    Nikon FX i Olympus m4/3

Podobne wątki

  1. Uchwyt Fotodiox na filtry do N 14-24
    By markB in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-11-2012, 18:05
  2. Uchwyt
    By Vifoto in forum Akcesoria, wynalazki - zrób to sam
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 16-03-2012, 12:38
  3. 80-200/2.8 Uchwyt do statywu
    By Yanek in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-04-2010, 22:49
  4. Moc lampy, uchwyt do SB 600/800
    By PADI in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 22-12-2006, 22:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •