Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do astro pod D7100

    Dzień dobry wszystkim,
    zajmuję się głównie fotografią ptaków. Używam D7100 i Sigmę 100-400. Mam też kitowego 18-55, bez VR. Jakiś czas temu postanowiłem zacząć swoją przygodę z astrofotografią. Ale 18-55 jako świetnej jakości kit, nie daje mi tego czego od niego oczekuję . I tu pojawia się pytanie: jaki obiektyw kupić? Jaka ogniskowa? Dobrze by było gdyby nadawał się też do krajobrazu. Jak już mówiłem więcej czasu poświęcam na fotografowanie zwierząt, więc budżet jest ograniczony: max 700-800zł, w grę raczej wchodzą tylko używki. Znajdę coś sensownego w tej kwocie? Nie wiem czy pakować się w stałki, bo to ogranicza możliwości przy krajobrazie, ale stałki są dużo lepsze. Cóż więc robić?

    Ed: wątek jest w podforum 24-75mm, ale niekoniecznie musi być taka ogniskowa...
    Ostatnio edytowane przez sauron10 ; 16-05-2024 o 10:39

  2. #2

    Domyślnie

    Używałem Tokinę 11-16/2.8.
    Bardzo ciekawe szkiełko, kochasz lub nienawidzisz

  3. #3

    Domyślnie

    Przeniosłem wątek, bo do astrofoto używa się raczej UWA. A do zbliżeń teleskopów.

    Generalnie potrzebujesz czegoś bardzo jasnego, zwłaszcza do D7100, który jest najgorszym body do astrofotografii ze względu na ogromną ilość dropów.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, V 20/2.8, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    Pod aps-c jest jeszcze Samyang 12/2.0, nowy za jakieś 1,4k więc może trafisz używany w swoim budżecie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sauron10 Zobacz posta
    ...
    18-55 jako świetnej jakości kit, nie daje mi tego czego od niego oczekuję . I tu pojawia się pytanie: jaki obiektyw kupić? ....
    wybór powinien bazować na tym że musi być szeroko i jasno.
    Szeroko żeby użyć jak najdłuższych czasów gdzie gwiazdkom nie uda się jeszcze zarysować kresek na matrycy (zakładam że fotografujesz ze statywu foto)
    a jasno żeby w tym założonym czasie wpadło jak najwięcej światła.
    Dochodzi jeszcze koma ale zakładam że na tym forum nie oglądamy zdjęć na poziomie pojedyńczych pikseli, a poza tym na matrycy apsc nie będzie ona chyba takim problemem jak na FF.

    Ja do takich celów zakupiłem Samyanga 14 / 2.8. Ma dobre opinie wśród astro-braci ale to pod FF i manual więc nie każdemu może pasować.

    Dlaczego piszesz że 18-55 nie spełnia Twoich oczekiwań?
    Na 18 mm już coś fajnego chyba dałoby się zarejestrować.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    .Dlaczego piszesz że 18-55 nie spełnia Twoich oczekiwań?
    Na 18 mm już coś fajnego chyba dałoby się zarejestrować.
    @pki1234, słyszałem w paru miejscach, że obiektyw ten nie nadaje się do astro, przez niską jakość. Nie chcę zakładać kolejnych wątków, więc zapytam tutaj. Jak w ogóle zabrać się do astro? Na fb widziałem dużo zdjec Drogi Mlecznej, stacki np po 60s, często nawet więcej. Jak zrobić takie zdjęcie, żeby nie było prześwietlone? Zwłaszcza, jeśli chcę uchwycić ścieżki gwiazd, wtedy czas jest o wiele dłuższy. Ja próbowałem ciut ponad 30s, o 23, ksiezyc 30%. Zdjęcie wyszło całkowicie prześwietlone, jak w dzień :/. Druga rzecz, nawet jeśli używam obiektywu, powiedzmy 20mm, wtedy maksymalny czas to 25s. Ale jeśli mam zrobić do stacków dziesięć takich zdjęć to czy ta Droga Mleczna nie będzie na każdym zdjęciu w innym miejscu? Jak to potem połączyć, żeby nie wyglądało na poruszone? I trzecia rzecz: w d7100 maksymalny czas to 30s, później tylko bulb. Da się coś zrobić, żeby dłuższe ekspozycje były identycznej długości? Tzn, żeby zrobić kilka zdjęć po dokładnie 90s? Bo czytałem, że musi być taka sama migawka do każdego zdjęcia do stacków. Czy te pół sekundy z ręcznego mierzenia czasu (stoper) nie robi różnicy?
    Ostatnio edytowane przez sauron10 ; 18-05-2024 o 13:43

  7. #7

    Domyślnie

    Nie znam się na astrofoto, ale z tego co mi się obiło o uszy lub się domyślam to:

    Cytat Zamieszczone przez sauron10 Zobacz posta
    ...Jak zrobić takie zdjęcie, żeby nie było prześwietlone? Zwłaszcza, jeśli chcę uchwycić ścieżki gwiazd, wtedy czas jest o wiele dłuższy. Ja próbowałem ciut ponad 30s, o 23, ksiezyc 30%. Zdjęcie wyszło całkowicie prześwietlone, jak w dzień...
    Do ścieżek to wydaje mi się, że skleja się dziesiątki jeśli nie setki zdjęć. Co do prześwietlenia - na ISO100 czy na ISO12800? Zawsze radzą, by do astro to po ciemaku - Księżyc w nowiu i daleko od świateł cywilizacji.

    Cytat Zamieszczone przez sauron10 Zobacz posta
    ...Ale jeśli mam zrobić do stacków dziesięć takich zdjęć to czy ta Droga Mleczna nie będzie na każdym zdjęciu w innym miejscu? Jak to potem połączyć, żeby nie wyglądało na poruszone?...
    Tu już chyba bez montażu paralaktycznego się nie obejdzie? Nie wiem czy w ograniczonym zakresie "ruchu gwiazd po niebie" specjalizowane softy sobie radzą - bardzo niewykluczone, że tak.

    Cytat Zamieszczone przez sauron10 Zobacz posta
    ...I trzecia rzecz: w d7100 maksymalny czas to 30s, później tylko bulb. Da się coś zrobić, żeby dłuższe ekspozycje były identycznej długości? Tzn, żeby zrobić kilka zdjęć po dokładnie 90s...
    Zdjęcia z interwałometrem? Nie wiem, czy D7100 ma tę funkcjonalność - jeśli nie ma, to zewnętrzne ustrojstwo automatycznie wyzwalające migawkę aparatu (zdalne sterowanie, IR lub przewodowe).

    Podejrzewam iż przypuszczam, iż odpowiedzi na wiele pytań znajdziesz na stronie naszego forumowego kolegi:

    http://nightscapes.pl/
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #8

    Domyślnie

    @Wind Mill, ISO1000, czas, sprawdziłem w EXIFach 46s, zdjęcie robione na wsi, do najbliższego miasta było 20km, księżyc w nowiu - wiem, ale musiałem spróbować , księżyc, chociaż był dość wysoko, to mniej więcej za plecami. D7100 ma interwałometr. Dzięki za link, na pewno poczytam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sauron10 Zobacz posta
    @pki1234, słyszałem w paru miejscach, że obiektyw ten nie nadaje się do astro, przez niską jakość.
    Właśnie dlatego trzeba zacząć od tego czy będziesz rozbierał zdjęcie na piksele.
    W astro wielu od tego zaczyna oglądanie zdjęcia - jak wyglądają gwiazdki na rogach klatki? Jesli nie są punktowe to zdjęcie jest do bani a obiektyw się nie nadaje.
    Ja nie jestem purystą i uważam że ten obiektyw nie jest zły.
    Osobiście nie wydam kilku klocków po to żeby mieć punktowe gwiazdki w rogach zdjęcia, a tak szerokiego kąta do innych zdjęć używam bardzo rzadko.

    Ja mam dokładnie ten obiektyw https://www.optyczne.pl/index.html?t...wu&test_ob=189
    To zdjęcie zostało zrobione tym obiektywem: Orion Wiem że źle obrobiłem niebo ale nie o obróbce tu rozmawiamy.
    To jest z minimalnym cropem ale jak chcesz to poszukam surowej jednej klatki bez cropa i zobaczysz jak wyglądają tam gwiazdki.

    Optyczni piszą jeszcze o winietowaniu.
    Tu są dwa rozwiązania - albo przymykasz przysłonę kosztem światła - wtedy winietowanie maleje (koma również), albo robisz tzw. "flaty". Każdy, nawet najprostrszy program do stackowania zdjęć astro ma funkcję odejmowania flatów ze stacku. To między innymi eliminuje efekt winietowania.

    Poczytaj jeszcze o programie Sequator. To jest chyba najprostszy program do stackowania astro-krajobrazów. Wiele zdjęć z drogą mleczną w krajobrazie zrobionych bez prowadzenia jest stackowanych własnie tym programem. To o czym piszesz w swoim poście sequator włażnie eliminuje.

    Pamietam że autor podlinkowanego wcześniej nighscapes podzielił się kiedyś na tym forum kompleksowym tutorialem astro w formie pdf.
    Nie mogłem go wyszukać teraz ale stronka pewnie jest bardziej aktualna.

    Ja bawię się w ramach wolnego czasu zdjęciami astro, również z prowadzeniem. Ale niestety od kilku już lat tego czasu notorycznie mi brakuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    ...Pamietam że autor podlinkowanego wcześniej nighscapes podzielił się kiedyś na tym forum kompleksowym tutorialem astro w formie pdf.
    Nie mogłem go wyszukać teraz ale stronka pewnie jest bardziej aktualna...
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...ofotograficzny
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw do D7100
    By wito130 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-08-2017, 13:41
  2. Obiektyw do DX (D7100)
    By mariusz-75 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 03-04-2015, 23:23
  3. D7100/obiektyw/RAW
    By mnk92 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 105
    Ostatni post / autor: 14-07-2014, 21:07
  4. Jaki szeroki obiektyw do astro?
    By hartman in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 01-02-2014, 16:12
  5. Obiektyw do D7100
    By tazman in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 20-10-2013, 22:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •