Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 793

    Domyślnie Pole obrazowe, pole krycia obiektywów z bagnetem F (pod kątem zastosowania - T-S przesuwy i pokłony na Nikon Z)

    Jak wiadomo obiektywy z mocowaniem Nikon F można podpiąć do Nikonów Z, oczywiście z przejściówką (FTZ itp.).
    Jest też przejściówka, która poza zwiększaniem dystansu umożliwia Tilt-shift. No ale wiadomo, że jeżeli obiektyw będzie miał małe pole obrazowe to nie bardzo będzie sens podpinać taki obiektyw bo da ciemne dwa narożniki.
    Oczywiście odpadają wszystkie szkła DX, bo one nawet FF nie kryją. Interesuje mnie zastosowanie do aparatu FF.
    Są jakieś strony www gdzie się tym (polem krycia) zajmują?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #2

    Domyślnie

    Też nad tym się kiedyś zastanawiałem i doszedłem do wniosku że nie wliczając obiektywów specjalnie skonstruowanych z wbudowanym przesuwem lub pokłonem to mają sens tylko obiektywy o wyraźnie większym polu krycia czyli minimum średni format.
    Trzeba by znaleźć adapter zawierający funkcje T/S z korpusu Nikona Z na obiektyw np. Pentaxa 645 podobną do takiej:
    https://www.ebay.com/itm/392249604619?epid=26029797265

    Odnośnie samego pola krycia to teoretycznie producent zazwyczaj podaje kąt widzenia obiektywu.
    Trzeba by tylko ustalić czy to jest fizyczny kąt widzenia czy kąt obrazowania na matrycy o określonych wymiarach.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 793

    Domyślnie

    Kąt na konkretnej matrycy. Czasami podawane są kąty na FF i DX.
    Mam dwa obiektywy średnioformatowe od Haselka, je mogę podpinać (mam odpowiednią przejściówkę).
    Jestem gotów kupić starsze obiektywy manualne na bagnet Nikon F, tylko chcę wiedzieć, że będą miały większe pole obrazowe niż FF.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie prościej kupić Laowę 4/20?
    Nie ma tam pokłonu, ale nie spodziewaj się uzyskania "efektu makiety" przy szerokich kątach.

    Trochę informacjii tutaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Jacku... szukanie szkieł pełnoklatkowych które mają wieksze pole krycia jest troszku mało sensowne. Jeżeli mają to niewiele.
    Zawierz szkłom haselka czy innej mamki
    Ja od lat mam zrobiony gumowy adapter do szkieł pentaxa 6x7 i z powodzeniem ich używam do okrutnie ahtystycznyh zdjęć

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 793

    Domyślnie

    Na innym forum ktoś pisał, że bardzo dużo canonowskich eLek kryje "średni format" Fuji GFX. Zakładam, że analogicznie powinno być z niektórymi Nikkorami. Kupno starego Nikkora powinno być zdecydowanie tańsze niż kupno szkła od Hasselblada.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Najprościej to sprawdzić to samemu.
    Wydrukować w 3D korpus aparatu (prostopadłościan). Jedna ścianka z matówka, przeciwległa z mocowaniem NIKON F i zmierzyć pole krycia.
    Jak będzie za małe sprzedać obiektyw i kupić następny.

    Duże pole krycia mają obiektywy projektorowe od projektorów 6x6. Robiła Leica, Linhof i inne firmy. Te obiektywy są świetne a optycznie to często to samo co fotograficzne.
    Można je przerobić na foto tak jak ja to robię. Przykład poniżej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC05064a.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	132,5 KB
ID:	80051

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC05065a.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	80052

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC05066a.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	80053

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC05067a.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	113,7 KB
ID:	80054
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 13-05-2024 o 09:06
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 793

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Najprościej to sprawdzić to samemu.
    Wydrukować w 3D korpus aparatu (prostopadłościan). Jedna ścianka z matówka, przeciwległa z mocowaniem NIKON F i zmierzyć pole krycia.
    To nie jest głupi pomysł. Malutka camera obscura, kostka, z przodu nawet nie muszę robic bagnetu, wystarczy otwór, jak ciut światła przecieknie to nic sie niestanie.
    Drukarki 3D sa na uczelni, ale nie mam projektu CAD. Kumpel ma za to firmę gdzie m.in wycina w płytach z tworzywa laserem to co sobie zażyczę. Już sie biorę za wymiarowanie
    Masz jakiś pomysł na to skąd wziąć matówkę?

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    No ale przecież masz szkła hasselka
    Tak, dwa. Jedno za długa ogniskowa, Sonnar 180/4, duży, ciężki. Drugie to Distagon 60 mm f/3.5, olbrzym przy standardowych małych szkiełkach FF, które oferują f/1.8 czy f/1.4.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 13-05-2024 o 20:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Projekt to najmniejszy kłopot. To 15 minut rysowania.

    Matówka jest poniżej:
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/or...entaconsix-jkh
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 13-05-2024 o 21:07
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pole...
    By Archibald in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 26-10-2012, 18:05
  2. Wybór bezlusterkowca pod kątem obiektywów
    By ropusz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 06-05-2012, 15:22
  3. [ Krajobraz ] Pole i ............................
    By Pablo 77 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-10-2010, 16:33
  4. [ Krajobraz ] Ja też mam pole.
    By Celeborn in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-04-2010, 22:18
  5. [ Krajobraz ] pole
    By toomool in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-07-2008, 17:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •