Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 62
  1. #1

    Domyślnie Nikon ZF LAG obrazu- problem technologiczny, czy problem z oprogramowaniem ?

    Cześć Szanowni Koledzy i Koleżanki :]

    Długo mnie tu nie było, ale nadal jestem wierny Nikonowi. Nabyłem niedawno Nikona ZF, swoją drogą genialny aparat, jestem w nim zakochany. Aparat kupiłem pod koniec 2023 roku, zrobiłem nim kilka sesji, 2-3 śluby bez wesela. Niedawno miałem okazję zacząć fotografować pierwsze reportaże ślubne z weselami - i wcześniej nie zauważyłem pewnego problemu. Niedawno zaskoczyła mnie pewna sprawa, która nie daje mi spokoju: LAGOWANIE obrazu na EVF i LCD. Dzieje się tak na ustawieniach czasu naświetlania 1/200 lub dłuższe, tylko w trybach AFC, Tryb pola: Jednopunktowy AF lub AF z dynamicznym wyborem pól - kiedy fotografuję w ciemniejszych warunkach, po wciśnięciu spustu migawki do połowy, obraz okropnie zaczyna szarpać/lagować.
    Na 3D/EAF i na AFS problem w ogóle nie występuję. Tak samo odpalając czas naświetlania 1/250s lub krótsze, problem zanika i wyświetlacze wtedy działają normalnie bez lagowania, na każdym trybie AF.

    Bardzo dużo pracuję z lampami, na sankach, lub na statywach, więc często używam czasów naświetlania 1/125, 1/160, 1/200 i właśnie często używam AFC z trybem pola jednopunktowy, lub dynamicznym... przy pierwszym tańcu i przy obiektywach szerokokątnych, ten sposób fotografowania zawsze mi się najlepiej sprawdzał, ale od momentu używania ZF, praca w takich warunkach jest dość utrudniona, bo przy takim lagowaniu, ciężko się "wtrafić" w odpowiedni moment. W tych samych warunkach równocześnie z ZF, używałem Z5, Z6, Z6II i taki problem w tych aparatach nie pojawia się, a wiadomo że to dużo starsze aparaty, z gorszym prockiem niż ten w ZF. Nawet Z5 płynnie wyświetla w takich warunkach.

    Dodam tylko, że dzieje się tak na wszystkich natywnych szkłach Nikona, używam tylko org. baterii. Mam najnowszą aktualizację 1.20. Jestem w trakcie rozmów z serwisem Nikona - z tego co wnioskuję nawet nie zdawali sobie sprawy z tego że coś takiego się dzieje.
    Pytałem się kilku znajomych którzy posiadają ZF, wszyscy mają ten sam problem. Wrzuciłem też zapytanie na zagraniczne fora/grupy i tak samo, kilka osób napisało że ma tak samo. Dużo osób którzy robią przyrodę, ptaki, jakiś street, nawet nie wiedziało o tym problemie.


    Niestety nie udało mi się nagrać w plenerze, lub na reportażu tego efektu, bo wiadomo nie ma na takie coś czasu. Ale udało mi się wywołać ten efekt w domowych warunkach. Spójrzcie na filmy.
    Pod filmami są opisy, w jakich warunkach pojawia się ten problem i jak go wywołać. Może ktoś coś ?

    https://www.youtube.com/watch?v=2h4pHEURqNw&t=27s

    https://www.youtube.com/shorts/5L_bjT1JdEI
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 09-05-2024 o 16:02

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    Długo mnie tu nie było, ale nadal jestem wierny Nikonowi. Nabyłem niedawno Nikona ZF, swoją drogą genialny aparat, jestem w nim zakochany. Aparat kupiłem pod koniec 2023 roku, zrobiłem nim kilka sesji, 2-3 śluby bez wesela. Niedawno miałem okazję zacząć fotografować pierwsze reportaże ślubne z weselami
    Co do ZF to niestety nie pomogę bo nie mam tego aparatu, więc mogę sobie zgadywać i nic więcej.... Z tego co piszesz to wydaje się że to problem z oprogramowaniem i mam nadzieję że nowe FW załatwi sprawę o ile Nikon otrzyma wystarczająco dużo sygnałów od użytkowników. W co niestety wątpię, bo to co Ty robisz to raczej nietypowe zastosowanie tego aparatu.
    Zawodowa fotografia ślubna, piszesz że natywne szkła Z, nie rozumiem dlaczego amatorska puszka retro? Kup Z8/Z9... Sam zastanawiałem się nad ZF do zastosowań turystycznych i praca tego korpusu z lampami to była ostatnia rzecz na którą się patrzałem, zupełnie nie przyszło mi to do głowy, po co używać tego body jeżeli i tak nosimy zestaw lamp?
    To nie jest krytyka Twojej osoby zwyczajnie nie rozumiem doboru sprzętu do potrzeb, mam nadzieję bez urazy.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 09-05-2024 o 20:37
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Z tego co piszesz to wydaje się że to problem z oprogramowaniem i mam nadzieję że nowe FW załatwi sprawę o ile Nikon otrzyma wystarczająco dużo sygnałów od użytkowników. W co niestety wątpię, bo to co Ty robisz to raczej nietypowe zastosowanie tego aparatu.
    Używanie aparatu w ciemniejszych warunkach z lampami błyskowymi jest dość częstym zjawiskiem wśród fotografów. Przecież producent zamontował w nim gorącą stopkę

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    po co używać tego body jeżeli i tak nosimy zestaw lamp?
    Co ma body (jakiekolwiek) do noszenia lamp?

  4. #4

    Domyślnie

    Domyślam się że wchodzi w grę waga. A pytanie może wynikać z ciągu myślowego " jak i tak nosimy kilogramy w postaci lamp to dlaczego nie wybierzemy profesjonalnego i cięższego aparatu"
    Ja zawsze wybieram lżejsze opcje ale to wynik ponad 30 lat pracy z ciężkimi lampami i kamerami

  5. #5

    Domyślnie

    nie rozumiem dlaczego amatorska puszka retro?
    a dlaczego nie?

    Nikon Z9 i Z8 to nie są dobre aparaty pod reportaż ślubny. Pracuję na szelkach, na dwóch aparatach jednocześnie. Z9 jest dużym aparatem, to sprzęt głównie do robienia sportu, na dwie godziny na boisku i do domciu. Z8 mając przez chwile, odrzuciłem ze względu na baterie, bo szybko leci, poza tym ograniczone możliwości S i M RAW, gdzie nie używam dużych plików, które jedyne co, to w moim przypadku zjadają zasoby dysków twardych, po co trzymać tysiące dużych plików, z których się nie będzie korzystało. Dodam tylko, oba miałem i korzystałem.

    Wbrew temu co uważasz, puszka profesjonalna może być nawet Z6 - wyznacznikiem doświadczenia nie jest to co masz w katalogu marketingowym firmy, tylko to jak wykorzystujesz dany sprzęt i jakie masz portfolio.

    Mylisz się że to nietypowe zastosowanie aparatu. Bo wystarczy pójść do cioci na imieniny, ten efekt wywołuję się również bez lampy, wystarczy w złotą godzinę wyjść na spacer z modelką, wystarczy za dnia punkt ostrości ustawić na pana młodego w czarnym garniturze, czy mieć czarnego psa, albo pójść z kumplem do pubu i będzie to tak wyglądało jak u mnie na filmach. Na prawdę wystarczy pomyśleć, to nie są skomplikowane sprawy. To czasy naświetlania 1/160 1/200 AFC- PUNKTOWY. Piszesz trochę jakbyś nigdy zdjęć nie robił... bo to są zupełnie normalne warunki fotografowania i bez urazy, lubię czasami wprost napisać, ale zdziwiło mnie Twoje podsumowanie o tym że nietypowymi warunkami fotografowania jest robienie zdjęć na czasach naświetlania 1/200 lub dłuższych w połączeniu z AFc- pkt. widząc w stopce sprzęt który posiadasz. z tymi lampami... no nie wiem co napisać, mam wrażenie że jaja sobie robisz ?

    mam nadzieję że nowe FW załatwi sprawę o ile Nikon otrzyma wystarczająco dużo sygnałów od użytkowników
    i tutaj się podpisuję, chciałbym żeby tak było. Niestety bardzo dużo osób zauważyło ten problem, ale olali temat, na pytanie czy zgłosili, dostawałem odpowiedź że tak mają, ale im to nie przeszkadza. Dużo o tym nie wiedziało i nie wie, bo kupowali aparat zimą i teraz dopiero zaczynają fotografować, albo gdzieś tam używali 3D czy AFS a na tych ustawieniach nie ma problemu. Cześć osób na szczęście zgłosiła już temat, bo tak jak ja, oczekują że ten problem zostanie naprawiony i finalnie dostaną sprawny produkt.
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 10-05-2024 o 10:21

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie też występuje ten problem na AFC pojedynczym i dynamicznym przy czasach 1/200 sek. i dłuższych. Obraz mocno klatkuje przy włączonym do połowy spuście migawki. Problem uwidacznia się w gorszych warunkach oświetleniowych, chociaż wystarczy też w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, próbować ustawić ostrość na czymś mniej kontrastowym i zaczyna się szarpanie obrazu. W przypadku zwykłego podglądu (tzn. bez wciśniętego spustu migawki), zarówno w wizjerze, jak i na ekranie, wszystko działa płynnie. Przy innych trybach AF nie zauważyłem takiego klatkowania.
    ZF, Z6II, S24/1.4A, N28-75/2.8, N50/1.8S, S85/1.4A, S135/1.8A, SB-910, SB-700, SB-600

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wida Zobacz posta
    U mnie też występuje ten problem na AFC pojedynczym i dynamicznym przy czasach 1/200 sek. i dłuższych. Obraz mocno klatkuje przy włączonym do połowy spuście migawki. Problem uwidacznia się w gorszych warunkach oświetleniowych, chociaż wystarczy też w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, próbować ustawić ostrość na czymś mniej kontrastowym i zaczyna się szarpanie obrazu. W przypadku zwykłego podglądu (tzn. bez wciśniętego spustu migawki), zarówno w wizjerze, jak i na ekranie, wszystko działa płynnie. Przy innych trybach AF nie zauważyłem takiego klatkowania.
    Masz wgrany soft 1.20 ?

    Mamy już 3 osoby na forum z tym problemem, ktoś jeszcze ?
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 10-05-2024 o 11:41

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Domyślam się że wchodzi w grę waga. A pytanie może wynikać z ciągu myślowego " jak i tak nosimy kilogramy w postaci lamp to dlaczego nie wybierzemy profesjonalnego i cięższego aparatu"
    10/10 dokładnie to miałem na myśli.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo możliwe, że to bez sensu podpowiedź (Z f nie mam, więc nie sprawdzę), bo zachowanie aparatu będzie takie samo, jak przy wciśnięciu spustu do połowy, ale czy próbowałeś odpiąć włączanie AF od spustu migawki i podpiąć pod przycisk AE-L/AF-L?

  10. #10

    Domyślnie

    Na 3D Trackingu problem też występuje, ale nie objawia się od razu, tylko po jakimś czasie od włączenia aparatu.
    www.sarwinski.com | najlepszy aparat to ten, który zostawiłeś w domu | fb

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Problem z oprogramowaniem - brak exifu, brak miniatur zawartości zdjęcia
    By Kadziu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-07-2020, 16:14
  2. Czy postęp technologiczny powoduje, że szumy są mniejsze?
    By ropusz in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 16-10-2011, 12:39
  3. Problem z ostrością obrazu w D3100
    By michol in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-06-2011, 21:01
  4. Problem - Drganie obrazu w d60
    By fortilama in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-04-2009, 12:47
  5. Nikon D50 No Problem-mały Problem
    By aguniar in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-11-2006, 10:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •