Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53
  1. #1

    Domyślnie Przesiadka z PC na MACa - warto?

    Stoję przed dylematem zakupowym ponieważ obecny komputer już ma jakieś 10 lat i praca w photoshopie zaczyna być męcząca.
    Obecnie mam 17.3" grubasa od MSI, który jest niestety wielki i ciężki więc decyzja padła na coś mniejszego (14-15") i w niewielkiej przyszłości dokupić monitor od EIZO.

    Poszedłem do ludzi od jabłka i zaproponowali mi MacBooka PRO 14 z M3 PRO (12 rdzeniowy CPU, 8 GPU, 18 GB RAM i 1 TB pamięci masowej) lub ten sam model ale z innymi parametrami (11 CPU, 14 GPU, 18 RAM, 512 pamięci)... cenowo 11-13k więc trochę sporo i pytanie czy faktycznie warto? Czy nie lepiej popatrzeć na półkę AIR... tylko jaką?

    Co mnie zachęca do MACa?
    Rzekomo długa praca na baterii, wyświetlacz retina, którego podobno nie trzeba kalibrować, cichy, lekki, coś nowego do odkrywania i podobno się nie grzeje (czasami lubię sobie wziąć kompa na nogi i poleżeć w łóżku.

    Co mnie zniechęca?
    Zapewne przyzwyczajenia do windowsa i łatwość wymiany komponentów. Chociaż przez te 10 lat to tego laptopa rozkręciłem może 3 razy aby wymienić dysk SSD i wiatraki bo zaczynały świrować.


    Ogólnie gdziekolwiek jadę to zabieram ze sobą komputer, obecny jest mocno uciążliwy. Za duży na plecak i ciężki do torby.
    Co radzicie? Co mnie może mocno zaskoczyć? O macu nie wiem praktycznie nic.
    Miło by było gdyby się wypowiedziały osoby, które się przesiadły z jednego systemu na drugi a nie typowi markowi fanboye, którzy świata poza systemem nie widzą. Chyba, że ktoś ma dystans do samego siebie i też potrafi ponarzekać na daną markę to chętnie posłucham.
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 05-05-2024 o 12:02
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Ostatniego Windowsa miałem w 1998 roku więc nie mam porównania. Zawsze możesz sobie zrobić drugą partycię i zainstalować Windows, albo przez Boot Camp - przynajmniej kiedyś tak się dało. Tak czy siak, jeśli nie grasz na kompie i masz kasę to będziesz zadwolony. Na pewno nie będziesz tęsknił do poprzedniego systemu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    jeśli nie grasz na kompie
    Czasami coś tam gram ale generalnie coś co oferuje steam
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #4

    Domyślnie

    Ja jestem Windowsowcem oraz PCetowcem. Czemu? Bo lubię duża moc PC która jest tańsza vs laptop... Oraz lubię sobie pograć w gry.
    Zebym ja korzystał z MC to by musieli mi regularnie dopłacać

    Tak często jeździsz/potrzebujesz laptopa poza domem?
    Bo jak nie to w budżecie 12 tys założyłbyś sobie dobrego PC pod zdjęcia i jeszcze na laptopa by starczyło takiego może nie do obróbki/pracy ale podglądu zdjęć, robienia kopii danych/chmura itp.

    Nie pisałeś jakie zdjęcia robisz, jakie masz Nefy jaki aparat, ile tych zdjęć robisz obrabiasz w terenie...
    Ostatnio edytowane przez sokolnik ; 05-05-2024 o 13:56
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700

  5. #5

    Domyślnie

    Aktualnie za 12 tys kupiłem 14 pro z M2 pro. Ot taki komputer pod pachę. Poprzedni Macbook 15 pro z 2018 działa oczywiście bez zarzutu, no ale tam tylko i7 jest więc trochę wolniej. Mała dygresja na boku - mam też w 100% sprawnego Macbooka pro z 2012 roku.
    Przestawienie się na macos to trzy etapy: pierwszy zachwyt tygodniowy, potem należy do siebie dopuścić rozwiązania z macosa i nie zachodzić w głowę jak to zrobić po „windowsowemu”. To jakieś następne dwa tygodnie. No a później już nie tęsknisz za windą.
    Teksty typu „musieli by mi dopłacać” pochodzą tylko od ludzi którzy nie mieli kontaktu i którym się coś wydaje. Młodzi, gniewni, przekonani tylko do swoich racji.
    Co do samej pracy - od 2008 roku cały czas borykam się z kilkoma problemami, związanymi z wymianą informacji z programami stricte windowsowymi. Najprostszy sposób odkryty przeze mnie ostatnio, to odpalony poleasingowy dell z pulpitem zdalnym i np. dostępem do programów księgowych. Taniej niż parallels z windą

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    Tak często jeździsz/potrzebujesz laptopa poza domem?
    Bo jak nie to w budżecie 12 tys założyłbyś sobie dobrego PC pod zdjęcia i jeszcze na laptopa by starczyło takiego może nie do obróbki/pracy ale podglądu zdjęć, robienia kopii danych/chmura itp.
    Wynajmuję pokój w Warszawie w którym byłem ostatnio 2 tyg temu na dosłownie 20 min. Wcześniej to była przerwa 3 tyg więc praktycznie 5 tyg poza mieszkaniem. Niestety ale dosłownie parę tyg. temu zmarł mi ojciec i muszę sobie pracę tak ustawiać aby robić jak najwięcej nadgodzin, które odbieram jadąc do domu aby wspomóc mamę.
    Ogólnie przemieszczam się pomiędzy czterema punktami w kraju gdzie w wolnej chwili chciałbym obrobić zdjęcia.


    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    Nie pisałeś jakie zdjęcia robisz, jakie masz Nefy jaki aparat, ile tych zdjęć robisz obrabiasz w terenie...
    Typowo hobbystyczne co się nawinie. Jak uporządkuję plany to spróbuję zrealizować jeden pomysł, może wypali ale to nie będą duże sesje.
    Czasem po znajomości zrobię jakieś chrzciny czy coś więc chciałbym aby komputer uciągnął powiedzmy te 500 rawów.

    Obecnie mam R6 i Z6. Nikon pójdzie pod młotek ale rawów na komputerze z niego mam tysiące.


    Jeszcze miesiąc temu brałem pod uwagę chęć kupna stacjonarki i niewielkiego laptopa na podróż ale to się mija z celem.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Wynajmuję pokój w Warszawie w którym byłem ostatnio 2 tyg temu na dosłownie 20 min. Wcześniej to była przerwa 3 tyg więc praktycznie 5 tyg poza mieszkaniem. Niestety ale dosłownie parę tyg. temu zmarł mi ojciec i muszę sobie pracę tak ustawiać aby robić jak najwięcej nadgodzin, które odbieram jadąc do domu aby wspomóc mamę.
    Ogólnie przemieszczam się pomiędzy czterema punktami w kraju gdzie w wolnej chwili chciałbym obrobić zdjęcia.



    Typowo hobbystyczne co się nawinie. Jak uporządkuję plany to spróbuję zrealizować jeden pomysł, może wypali ale to nie będą duże sesje.
    Czasem po znajomości zrobię jakieś chrzciny czy coś więc chciałbym aby komputer uciągnął powiedzmy te 500 rawów.

    Obecnie mam R6 i Z6. Nikon pójdzie pod młotek ale rawów na komputerze z niego mam tysiące.


    Jeszcze miesiąc temu brałem pod uwagę chęć kupna stacjonarki i niewielkiego laptopa na podróż ale to się mija z celem.
    Cytat Zamieszczone przez patronat Zobacz posta
    Teksty typu „musieli by mi dopłacać” pochodzą tylko od ludzi którzy nie mieli kontaktu i którym się coś wydaje. Młodzi, gniewni, przekonani tylko do swoich racji.
    A może po prostu to co mam zaspokaja może potrzeby związane z komputerem - obróbka + gierki? A więc po co zmieniać coś co spełnia moje oczekiwania w 100% a do tego nie kosztuje majątku, a jak chce zmienić GPU czy procesor to sprzedaje stare części bez problemu, montuje nowe i co najwyżej musze zrobić aktualizacje biosu... No może Windowsa przy okazji.

    I nie krytykuje MCowców, niech sobie żyją po prostu każdy musi dopasować sprzęt pod siebie, ja dopasowałem z laptopa zrezygnowałem w 2014, wtedy kupiłem swojego pierwszego PC i ten szczęśliwy związek trwa do dziś


    To może faktycznie MC jest dla Ciebie. Skoro nie grasz w gry itp dużo podróżujesz to może być dobre wyjście... Tylko ta przyjemność chyba sporo kosztuje i tu u mnie psychologiczna bariera, jednorazowo ciężko by mi było wydać 12 tys na komputer...
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700

  8. #8

    Domyślnie

    Pierwszego MacBooka kupiłem w 1995, tak żeby „zobaczyć, co to takiego”. To była wyprzedaż, inaczej bym się nie zdecydował gdyż sprzęt Apple był wtedy znacznie droższy od PC-tów. Zmiana systemu eksploatacyjnego nigdy nie była dla mnie problemem, pracowałem wtedy jako informatyk używałem rozmaitych OS-ów typów klawiatury.
    Żona używa prywatnie do obróbki zdjęć i wideo MacBooki Pro od jakiś piętnastu lat i nie namówisz ją do zmiany. Ją obrabiałem foty na Macu sporadycznie. W obecnej chwili mam dokładnie tego Maca, który polecali Ci ludzie Apple. obrobiłem serię zdjęć (RAW-y 45MB) na DXO i Lightroom-e bezboleśnie. Mogę polecić. Do wideo 18GB RAM, może być trochę mało, ale trzeba by to sprawdzić.
    Tak w skrócie:
    - kalibrowałem zawsze ekrany MacBooków (w tym Retiny). zawsze była poprawa.
    - miałem modele (Intel), które się grzały. Obecny M3 Pro jeszcze mi się nie zagrzał.
    - przechodząc z Windows na MacOS będziesz musiał się przestawić na nowy system plików i ich autoryzacji. Nic strasznego, ale trzeba to poznać.
    - kiedyś były problemy z natywnym dostępem do dysków w innych formatach niż Apple. Teraz chyba to już za nami.
    - że programy się nie zacinają, a OS nie zawiesza to legenda. Choć z mojego doświadczenia zdarza się to rzadziej niż w Windows.
    - mniej też jest potrzeby uaktualniania driverów niż w Windows
    - nie gram w żadne gry komputerowe, więc się nie wypowiadam.
    - jest jeszcze aspekt finansowy, ale to już Twoja prywatna sprawa.
    - chyba jednak łatwiej jest sprzedać używanego Maca niż PC-ta.
    - żeby mieć komfort przy obróbce zdjeć, będziesz potrzebował dodatkowe dyski i ekrany. Ale pewnie już to wiesz.

    Wg. mnie nie będziesz zadowolony.

    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez Pawel92 ; 05-05-2024 o 14:43
    Pozdrawiam
    Paweł

    Moja radosna twórczość

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Co radzicie? Co mnie może mocno zaskoczyć? O macu nie wiem praktycznie nic.
    Miło by było gdyby się wypowiedziały osoby, które się przesiadły z jednego systemu na drugi a nie typowi markowi fanboye, którzy świata poza systemem nie widzą. Chyba, że ktoś ma dystans do samego siebie i też potrafi ponarzekać na daną markę to chętnie posłucham.
    Nie wiem czy czytałeś kiedyś moje wpisy na forum w temacie komputerów, ale pasuję do Twojego profilu - długoletni użytkownik PC, studia informatyczne, wszystko na Win / PC, przesiadka na Mac'a kilka lat temu.
    Poczytaj tutaj:
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post4282279
    Fanboy'em Apple na pewno nie jestem, używam dwóch systemów, i uważam że MBP 14 Pro to dla Ciebie znakomity wybór - po delikatnym okresie przejściowym myślę ze będziesz bardzo zadowolony.
    Moja jedyna rada: kup wersję 32GB RAM, posłuży Ci dłużej i lepiej. Nie wiem dlaczego sprzedawca wciska Ci wersję 18GB do grafiki, to bez sensu.
    Jeżeli to kwestia finansowa to nie bierz M3 Pro tylko M2 Pro.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  10. #10

    Domyślnie

    No to dopisze:
    Segregowanie 200 zdjęć w LR z Z7 + szybka obróbka wynikowych 30 ujęć, wygenerowanie 3 rozmiarów, wysyłka i akceptacja klienta (Amazon), w oczekiwaniu na akceptację przeglądnięcie maili, troche twittera i zwykłych stron po wifi z samochodu na kolanach to 15% baterii. Serio. Ale ja to dość szybko robię. Złożenie 20 minutowego filmu w Da Vinci wraz ze zgraniem 3 kart i materiałem w ilości około 200 Gb, łącznie z wygenerowaniem w 4k materiału końcowego to 70% baterii, również na kolanach w ogródku na leżaku. Co kto lubi i co potrzebuje. Owszem pamiętam gdzie w domu stoi pecet. Ale jest nieodpalony od … roku???
    PS
    Trochę gier też jest, ale ja raczej już nie gram. Jakoś mnie nie ciągnie, mimo że byłem uzależniony np od WoWa

    Była edyta bo się błąd wkradł- nie 1200 a 200
    Ostatnio edytowane przez patronat ; 05-05-2024 o 15:43

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Czy warto kupić taniego Maca
    By Woo in forum Komputery
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-03-2017, 01:49
  2. Zbyt powolny Lightroom-przesiadka na Maca?
    By franiu in forum Komputery
    Odpowiedzi: 98
    Ostatni post / autor: 07-03-2015, 22:10
  3. przesiadka z 80-200 na 70-200 - czy warto??
    By grr in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 16-11-2009, 15:41
  4. Przesiadka na Maca - kilka pytań
    By GSK in forum Komputery
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 14-11-2008, 01:43
  5. Przesiadka z D70 na D80 warto??
    By g888 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 28-09-2006, 23:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •