Close

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 66
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Mam DS1819+ i DS1821+ z 10GbE i Switch 2x10GbE, 4x2.5, router 2.5GbE/Wifi 6. Na PC z kartą 10GbE wszystko śmiga jak rakieta, więc raczej infrastruktura sieciowa nie jest problemem.
    MBA M1 jest nie działa stabilnie ani po wifi, ani po LAN 1GbE w monitorze 32", ani za pośrednictwem Adaptera USB HUB z portem 2.5GbE.
    Co do różnic M1 vs M2 to chyba jednak nie jest to przepaści nie będzie -może do 30% ? Ale tak jak napisałem, nie przeszkadza mi czas renderowania, a raczej wielozadaniowość (a raczej jej brak przy renderowaniu).
    Chyba jednak to coś u Ciebie. Mam w domu tyle sprzętu od Apple M w różnych wersjach że nie chce mi się wymieniać, nikt nie ma problemu z siecią, ani po kablu ani po wifi.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Mam DS1819+ i DS1821+ z 10GbE i Switch 2x10GbE, 4x2.5, router 2.5GbE/Wifi 6. Na PC z kartą 10GbE wszystko śmiga jak rakieta, więc raczej infrastruktura sieciowa nie jest problemem.
    MBA M1 jest nie działa stabilnie ani po wifi, ani po LAN 1GbE w monitorze 32", ani za pośrednictwem Adaptera USB HUB z portem 2.5GbE.
    Co do różnic M1 vs M2 to chyba jednak nie jest to przepaści nie będzie -może do 30% ? Ale tak jak napisałem, nie przeszkadza mi czas renderowania, a raczej wielozadaniowość (a raczej jej brak przy renderowaniu).
    Masz osobne 2 gniazda z nvme w tych NASach,i ssd cache w raid do odczytu i zapisu skonfigurowane ?

    Jeśli tak, to zmiana Maca na wyższy model pozostaje tylko. Zabawa i rozkminianie co nie tak w starym mini M1 to strata chyba czasu. Można jeszcze upewnić się ze samba jest przełączona na najnowszą w nas i mac. I to chyba tyle. Albo po prostu reinstalować sambe na NASie.
    Zrobiłbym też czyszczenie SMB cache jesli są problemy jakieś.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_581.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	121,6 KB
ID:	79747

    Nie wiem jakie rawy renderujesz i jakie ustawienia, że traci responsywność, ale jak napisałem wcześniej na M2 mini, nie mam żadnych negatywnych odczuć do DXO i renderowaniu wprost na NAS, czasy też podałem, w porównaniu do tej samej wersji na Windows 11 jest o niebo lepiej u mnie.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 28-04-2024 o 15:44
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    @cybulski, @sokolnik, mnie te finansowe przeliczenia nic nie mówią - inne ceny energii - więc z ciekawości - w zeszłym miesiącu wraz z moją rodziną zużyliśmy 1418 KWH (gospodarstwo domowe 2 dorosłych + dwoje dzieci).
    To dużo czy mało w porównaniu z wami?
    Jak na Polskie standardy to bardzo dużo. Byłby to rachunek około 1418 zł na miesiąc.

    Ja np w 2023 zużyłem 8000 kWh,z ładowaniem elektryka razem, co bez fotowoltaiki kosztowałoby rocznie 8tys zł, a zapłaciłem 2tys i otrzymałem zwrot 3.6tys za ładowanie z firmy, co prawda własnej ale zwrot to zwrot Więc @Paweł Pawlak trochę się pospieszył z tym stwierdzeniem, nie mając wszystkich danych, że niby sokolnikowi lepiej się kalkuluje. To zależy kto jaką skalą operuje.

    Gdyby już liczyć całościowo, to za 8MW zapłaciłem 2tys, zysk 6tys plus zwrot 3.6tys za energię dla elektryka, co łącznie daje zysk ekonomiczny 9.6tys zł rocznie. Wewnętrzna stopa zwrotu IRR tej inwestycji to 18,9% a okres zwrotu to 5,7 roku.
    Ciężko znaleźć tak dobrze oprocentowane obligacje sądzę.

    Zakładam więc że do wprowadzenia M3 MAX będę miał go po prostu prawie za darmo. I co z tego że drogi? Dla mnie nie.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 28-04-2024 o 18:32
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Co do różnic M1 vs M2 to chyba jednak nie jest to przepaści nie będzie -może do 30% ? Ale tak jak napisałem, nie przeszkadza mi czas renderowania, a raczej wielozadaniowość (a raczej jej brak przy renderowaniu).
    Dlatego, jeżeli robisz w DXO - postarałbym się pożyczyć kartę graf. typu 4070 Ti super (?) i zobaczyc jaki jest przyrost wydajnosci

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Jak na Polskie standardy to bardzo dużo. Byłby to rachunek około 1418 zł na miesiąc.

    Ja np w 2023 zużyłem 8000 kWh,z ładowaniem elektryka razem, co bez fotowoltaiki kosztowałoby rocznie 8tys zł, a zapłaciłem 2tys i otrzymałem zwrot 3.6tys za ładowanie z firmy, co prawda własnej ale zwrot to zwrot Więc @Paweł Pawlak trochę się pospieszył z tym stwierdzeniem, nie mając wszystkich danych, że niby sokolnikowi lepiej się kalkuluje. To zależy kto jaką skalą operuje.

    Gdyby już liczyć całościowo, to za 8MW zapłaciłem 2tys, zysk 6tys plus zwrot 3.6tys za energię dla elektryka, co łącznie daje zysk ekonomiczny 9.6tys zł rocznie. Wewnętrzna stopa zwrotu IRR tej inwestycji to 18,9% a okres zwrotu to 5,7 roku.
    Ciężko znaleźć tak dobrze oprocentowane obligacje sądzę.

    Zakładam więc że do wprowadzenia M3 MAX będę miał go po prostu prawie za darmo. I co z tego że drogi? Dla mnie nie.
    Aha. To wiele wyjaśnia. U mnie to są miesięczne koszty na powiedzmy niecałe $300, większej kwoty na rachunku nigdy niemiałem. Jak na Polskie warunki to tak jakby zapłacić 300zł, tak chyba należałoby to przeliczyć żeby miało jakikolwiek sens.
    A u nas też są dwa samochody elektryczne które ładujemy, praca z domu, oświetlenie posesji, iluminacja domu, i tak dalej, można powiedzieć że zdecydowanie nikt w rodzinie się tym nie przejmuje i nie oszczędza.
    Właśnie dlatego nie chciało mi się zakładać fotowoltaiki - nawet gdybym miał prąd za darmo, to zwyczajnie mi się nie chce, nie warte zachodu.
    A co do M3 Max - fajny sprzęt - myślę że będziesz super zadowolony. Mnie moje M2 Ultra wystarcza z nadwyżką do pracy i obróbki zdjęć, myślę że spokojnie sobie jeszcze 2-3 lata poczekam zanim zacznę myślę o wymianie na cokolwiek innego.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    myślę że trzeba poprawić podstawy jak ekspozycja, WB, korekta obiektywu, winieta, kolory... po to jest wywoływarka zwana LR ...
    Z tego wnoszę, że wpierw obrabiasz paczkę a potem hurtem eksport? 500 zdjęć to jedna paczka (sesja), czy zebrane z dwóch lub więcej? Ile czasu zajmuje Ci obróbka (nawet podstawowa jak wspomniałeś) takiej ilości zdjęć?
    I nie, nie namawiam do "weź Celerona a na czas eksportu wyjedź na długi weekend".
    Dlaczego tak drażę? Raz z ciekawości, dwa "zrób eksport 500" zabrzmiał mi bardziej "benchmarkowo" niż z życia - ale to pewnie jest tylko różnica z tego co i jak się robi.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  7. #47

    Domyślnie

    Ależ wielotorowa ta dyskusja się zrobiła
    Ale powoli - analizy Waszych zysków i strat potraktowałem w formie żaru i nie będę kontynuował
    Co do sprzętu - przypomnę; rozbudowa PC ma służyć wykorzystaniu aktualnie wystarczających "gratów" w postaci dobrej obudowy, efektywnego zasilacza i karty graficzne RTX2060 6GB tak żeby nadal mógł pracować także dla potrzeb grafiki a jednocześnie żebym mógł utrzymać kontakt z windows 11 - na obecnym sprzęcie raczej bezpieczni (z aktualizacjami) nie pociągnie.
    Dlatego chciałem jakąś płytę, procek + pamięć do tego dołożyć, ale takie żeby przy małym obciążeniu pobierało naprawdę mało energii (najlepiej wykorzystując grafikę wewnętrzną proca) a Geforce wykorzystywało tylko przy chwilowych potrzebach (np. render DXO). Wydajność nawet taka jak mój stary sprzęt mi wystarcza, ale jego konsumpcja energii mnie lekko wpienia (do tego nie nadaje się pdo win11). Dlatego @fafniak dzięki za radę, ale nie mam co pożyczać, bo ta karta którą mam od PC mi wystarczy Sprawdziłem także konfig proponowany przez @sokolnik; niestety, ale straszny pożeracz energii - szukam czegoś zdecydowanie bardziej energooszczędnego. Temat więc nadal otwarty
    Co do MACów; @m_a_g - jest bardzo prawdopodobne że to jakiś problem u mnie, aczkolwiek czytałem w wielu miejscach że u innych też występuje Staram się go zidentyfikować ale nie wiem czy jest po stronie MACa czy NAS. O ile konfiguracja Synology do pracy pod windows jest mi dość dobrze znana, a tyle pod MACa uczę się; zobaczymy co z tego wyjedzie. @cybulski; dzięki za sugestie Ustawienia SMB w nas mam dobrze postawiane, Cache na wszelki wypadek wyczyściłem. Na razie na próbę przestawiłem minimalną wersję protokołu na SMB2 i Large MTU i przez kilka godzin wszystko działa. Poza tym - system zaczął reagować na moje działania także w czasie exportu. Zobaczymy za jakiś czas - wyczytałem gdzieś że podobno na procesorach Apple czasem następuje renegocjowanie wersji SMB przy każdym żądaniu, więc pomyślałem żeby ograniczyć zakres - może docelowo pozostawię tylko wersję 3.0.
    Jakiś mac mini pewnie u mnie zagości, ale raczej jak już rozgryzę dlaczego teraz są problemy

    Temat energooszczędnej konfiguracji PC (CPU + MB + RAM) nadal aktualna, rozmyślania na temat MACów też
    Nadal zapraszam do dyskusji i dziękuję za dotychczasowe sugestie
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sokolnik Zobacz posta
    Na MAC się nie znam to się nie wypowiadam
    Ja też się nie znam, bo z Maców mam tylko Air na M1.


    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    niecałe $300, większej kwoty na rachunku nigdy niemiałem. Jak na Polskie warunki to tak jakby zapłacić 300zł, tak chyba należałoby to przeliczyć żeby miało jakikolwiek sens.
    Dokładnie tak. Ale trzy stówy to i tak dużo, chociaż elektryki sporo wyjaśniają.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Sokolnik ma lepiej, bo żeby dostać (razem z żoną) 1440zł rocznie dopłaty do pracy zdalnej, nie musiał zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych w PV, koszty utrzymania które nadal spadają na właściciela (konserwacja, ubezpieczenie, serwis, utrata efektywności, większe ryzyko pożaru), a żeby mieć tyle energii żeby ładować samochód elektryczny, to raczej trzeba było zainwestować w instalację nadmiarową a nie dopasowaną
    A jeśli sokolnik kupiłby do pracy 2 mac mini (dla siebie i dla żony) to biorąc pod uwagę ich energooszczędność, za wspomnianą dotację do energii spłaciły je 4lata i dale tylko zyskiwał posiadają nadal wydajne i mało tracące na wartości komputery
    Także na wygraną można spojrzeć z różnych stron
    ja nic nie musiałem kupować/inwestować dopłaty mamy z tytułu zdalnej, prywatne monitory to nasza fanaberia dla wygody bo i tak dają 22" monitor ale nie oszukujmy się - to małe G...

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    @cybulski, @sokolnik, mnie te finansowe przeliczenia nic nie mówią - inne ceny energii - więc z ciekawości - w zeszłym miesiącu wraz z moją rodziną zużyliśmy 1418 KWH (gospodarstwo domowe 2 dorosłych + dwoje dzieci).
    To dużo czy mało w porównaniu z wami?
    Rozumiem - fakt rodzinka 2 + 2. Pikarnik elektryczny, zmywarka codziennie 2 dzieci więc pranie często pływa gazowa... żarówki energooszczędne w całym domu...

    ostatnie zużycie miesięczne:

    165,00 kWh
    144,00 kWh
    150,00 kWh
    129,00 kWh
    165,00 kWh

    o tak o najczęściej jest to 30 dni... no może 35 dni

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Z tego wnoszę, że wpierw obrabiasz paczkę a potem hurtem eksport? 500 zdjęć to jedna paczka (sesja), czy zebrane z dwóch lub więcej? Ile czasu zajmuje Ci obróbka (nawet podstawowa jak wspomniałeś) takiej ilości zdjęć?
    I nie, nie namawiam do "weź Celerona a na czas eksportu wyjedź na długi weekend".
    Dlaczego tak drażę? Raz z ciekawości, dwa "zrób eksport 500" zabrzmiał mi bardziej "benchmarkowo" niż z życia - ale to pewnie jest tylko różnica z tego co i jak się robi.
    kiedyś... wesele... zdjęć 1600-2000 NEF, selekcja, podstawowa obróbka/wywołanie 500-600 zdjęć... ale to też nie problem bo czy trwa to 10 min czy 30 min to można sobie iść zrobić kawę... WAŻNIEJSZA dla mnie jest responsywaność zestawu podczas obróbki / reakcja na klikanie/przesuwanie suwaczkami... bo jak jeszcze doliczymy do tego czas na rozkminę przed ekranem "tak czy tak lepiej" to jednak przydałoby się nie tracić czasu na czekanie aż pojawi się zmiana na ekranie... dlatego wolę mocniejszy proc AMD 12 rdzeni ... bo przy okazji słucham TV/YT włączona przeglądarka itp.

    a ostatnio ładuję 500 fotek z weekendu o obrabiam/eksportuje 150-200 zdjęć średnio... i wolę mieć lepszy sprzęt by nie obróbka była możliwie szybka/wygodna bez straty czasu.
    Z6 II + FTZ II | S 24 1.4 ART | Z 35 1.8 S | N 85 1.8 G | SB700

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Dlatego chciałem jakąś płytę, procek + pamięć do tego dołożyć, ale takie żeby przy małym obciążeniu pobierało naprawdę mało energii (najlepiej wykorzystując grafikę wewnętrzną proca) a Geforce wykorzystywało tylko przy chwilowych potrzebach (np. render DXO). Wydajność nawet taka jak mój stary sprzęt mi wystarcza, ale jego konsumpcja energii mnie lekko wpienia (do tego nie nadaje się pdo win11).
    Ciekaw jestem ile ci zżera komputer energii przy lekkich zadaniach. U mnie (nie licząc monitora) to jest pomiędzy 70W a 105W (mam radeona 5900x i płytę 570x asus-a)

Strona 5 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Instalacja CO - modernizacja
    By moshica in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-05-2019, 13:27
  2. Modernizacja komputera
    By Jacek S. in forum Komputery
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 19:35
  3. Modernizacja blaszaka :)
    By sevenoo in forum Komputery
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 17-05-2010, 13:36
  4. Mała modernizacja
    By driftmen in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 25-09-2009, 17:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •