Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23
  1. #11

    Domyślnie

    Hej,

    Jest ktoś, kto używa D500 do tego typu fotografii, w stanie zamieścić swoje ustawienia AF, etc?

    Z góry dziękuję 👊🏻

  2. #12

    Domyślnie

    A czy mógłbyś rozwinąć - jakie konkretnie ustawienia masz w A3 i co masz na myśli pisząc BBF?

  3. #13

    Domyślnie

    BBF - Back Button Focus - odpięcie AF od spustu migawki
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  4. #14

    Domyślnie

    Pod A3:
    - Reakcja na blokadę AF: 1
    - Ruch obiektu: zmienny
    BBF wyjaśnił już Kolega niżej : )

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez orlik044 Zobacz posta
    Trafi się jedno na 10 wykonanych w serii zdjęć ostre, które i tak nie będzie miało powalającej ostrości czy jakości. Może to kwestia nauki i czasu, ale wydaje mi się, że aż tak nieostrych, bez fokusa, zdjęć nie miałem zaczynając D7100… Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.
    Pokaż te trafione i nietrafione zdjęcia.

  6. #16

    Domyślnie

    Trafione:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53699882504_5422f81cc5.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	79833

    Nie trafione:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53700006895_9a5ff3a3f2_w.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	79834

  7. #17

    Domyślnie

    No a gdzie pokazuje Ci punkt ostrości na tym drugim zdjęciu? Utrzymałeś go na samolocie czy złapał sobie jakąś chmurkę?
    Z tych miniatur trudno wnioskować. Powiedzmy, że pierwszy jest jako tako ale bardziej przez porównanie do drugiego a nie do jakiegoś wzorca ostrości.
    Ostrość pod kciukiem, spust migawki pod górnym przyciskiem, priorytet ostrości, AF-C, punktowy albo grupowy i cała reszta to jest w głowie i ręce fotografa. Albo utrzymasz obiekt albo nie, jak masz długi czas to albo prowadzisz go płynnie i dostosowujesz się do jego zmiennego ruchu albo się z tym ruchem rozjeżdżasz i wychodzi jak wychodzi.
    Nie przywiązuj się do tych opcji w menu z punktu a3. Jeśli focisz w miejscu gdzie jest ryzyko, że na chwilę coś wejdzie Ci w kadr (drzewo, słup) to ok - możesz wymusić na aparacie opóźnienie reakcji na to. Ale fotografując na niebie jak dla mnie to jest bez znaczenia, nigdy tego nie ruszałem.
    Weź pod uwagę jeszcze jedno - na długich czasach przysłona zaczyna się przymykać coraz bardziej i wyłącza Ci kolejne punkty AF zawężając coraz bardziej te dostępne. Więc korzystaj z punktu centralnego. Twój obiektyw jest na tyle ciemny, że nigdy nie będziesz miał dostępnych wszystkich pól krzyżowych. Musiałbyś podpiąć stałkę f4, f2.8. Ty musisz działać na tym co Ci zostaje. Te setki punktów, piękne rysunki pokrycia matrycy punktami ładnie wyglądają w reklamach i instrukcji obsługi. W polu już tak kolorowo nie jest. Narzędzie masz mocno okrojone więc musisz sam przejąć inicjatywę i utrzymać samolot w punkcie ostrości, najlepiej tym centralnym.

  8. #18

    Domyślnie

    Pełna zgoda z tym co napisał gremed.
    Jedna tylko uwaga moja. Według mnie przysłona w lustrzankach do pomiaru światła i pracy AF jest zawsze w pełni otwarta. Nawet jeśli mamy ustawione np: f32 to i tak te dwie procedury aparat robi na pełnej dziurze.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Frodo Zobacz posta
    Pełna zgoda z tym co napisał gremed.
    Jedna tylko uwaga moja. Według mnie przysłona w lustrzankach do pomiaru światła i pracy AF jest zawsze w pełni otwarta. Nawet jeśli mamy ustawione np: f32 to i tak te dwie procedury aparat robi na pełnej dziurze.
    Hmmm. No tak. Ale żeby wybrnąć jakoś sprytnie z tego co... pełna dziura tego obiektywu i tak wymusza ograniczenie krzyżowych pól AF. Więc rozszerzanie zakresu AF nic nie daje, albo mocno ogranicza to czego oczekuje autor. Musi sam zdecydować co chce zrobić ostre i w tym się doskonalić.

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 786

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez orlik044 Zobacz posta
    Nie trafione:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	53700006895_9a5ff3a3f2_w.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	9,0 KB
ID:	79834
    Nikon NX Studio umożliwia wyświetlenie aktywnego punktu AF.
    Bardzo lubię ten soft, z wielu powodów. Darmowy https://downloadcenter.nikonimglib.c...NX_Studio.html
    Sprawdź czy punkt masz na którymś samolocie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Fotografia lotnicza - co wybrać: D7500 czy Z50
    By gadas2019 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 13-11-2020, 10:13
  2. Fotografia lotnicza
    By greg2804 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-07-2015, 14:09
  3. Dla mnie fotografia lotnicza.
    By Mark Kowalczyk in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-04-2010, 22:14
  4. Poradnik fotografia lotnicza by hesja
    By hesja in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 09-04-2010, 17:03
  5. Pierwsze próby z fotografią lotniczą
    By fryzio in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 13-11-2009, 22:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •