Close

Strona 45 z 46 PierwszyPierwszy ... 3543444546 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 441 do 450 z 460
  1. #441

    Domyślnie

    Skoro mnie wywołaliście do tablicy to jestem. Mój set to Z9 + N400/2.8FL przez FTZII bo inaczej się nie da. Wróciłem do FW. 4.1 z 5.0 ponieważ zaraz po pierwszej sesji zdjęć dynamicznych ptaków zauważyłem, że 80-90 % zdjęć w locie do kosza. Czy to starty, naloty czy lądowania nie miało znaczenia. Mimo trzymania oka to w bardzo szybkim ruchu ostrość szła na ogon albo w ogóle gdzieś tam se szła. Kilka sesji powtórzyłem i dalej była kicha. Na FB w grupie Nikon Polska zapytałem czy ktoś ma podobnie po aktualizacji ale na początku byłem osamotniony z problemem. Zadzwoniłem do Serwisu Nikon Polska i dowiedziałem się, że oni na Z9 nigdy nie robili downgrade FW więc nie polecają, więc zacząłem szukać źródeł za granicą. Oczywiście nie byłbym sobą jakbym nie spróbował więc zainstalowałem FW 4.1 i AF w bardzo szybkiej dynamice wrócił do żywych (ustawienia aparatu wracają do fabrycznych). Wiecie, że starty czy przeloty małych ptaków takich jak (sójka, sroka, sikory itd) prędkością nie można porównać do żadnych biegających futrzaków. Po jakimś czasie odezwało się do mnie kilku kolegów, którzy też robią ptaki w locie i również mieli problem z AF (jego nadążaniem) w dynamice. Wrócili do 4.1 i są zadowoleni. Nikoniarze.pl to nie jedyne miejsce gdzie można się czegoś dowiedzieć o nowościach i problemach z Nikonem. Koledzy ze szkłami natywnymi (400 Z TC 2.8 czy 600 Z TC 4.0) nie zauważyli problemów z AF o czym mi sygnalizowali a odezwali się do mnie z problemem ci co działają przez FTZ.
    Rozmawiałem również z Rafałem Smolińskim ze Studio5S i również miał problem po aktualizacji ale on fotografuje piłkę nożną.
    @Pawel Pawlak nie mogłeś napisać o udostępnienie FW 4.1 na Watsupie ? czy już mnie usunąłeś z telefonu ?
    Ostatnio edytowane przez raftik ; 18-04-2024 o 12:36

  2. #442

    Domyślnie

    Dla jasności, ja nikogo do tablicy nie wywoływałem ani nie odnosiłem swojej wypowiedzi do nikogo konkretnego, a tym bardziej do Ciebie.
    Wypowiadałem się tylko w sprawie potencjalnych problemów z AF z nowym firmware 5.0 w fotografii przyrody których u siebie nie zauważyłem.
    Używam natywnych szkieł Z, FTZ nie zakładałem na body już ponad rok, i w tej sprawie nie mam żadnej opinii.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  3. #443

    Domyślnie

    Z FB można wyciągnąć wiele dobrego pod warunkiem umiejętności odpowiedniego filtrowania tego co tam sie znajduje. Wpis o którym jest dyskusja jest tego najlepszym przykładem. Widziałem kto to napisał, wiem co autor potrafi, co robi - więc akurat u mnie zapalila się lampka. Tym bardziej, że byłem kilka dni przed wyjazdem na focenie mając w body nowy firmware. Używam z Z9 szkieł F - 500mm 5.6 i 300mm 2.8. I w toku testów na ptactwie a pózniej focenia samolotów nie zauwazylem problemów. Szukając info na forach za granicą nie napotkałem tematu. Ale spotkałem się z kilkoma wpisami na facebookowej grupie Nikon Z9 Users. Wpisy dotyczyły działania AF. Było kilka odpowiedzi sugerujacych, że temat już się przewijał. Główną poradą była ta zalecająca powrót do starego firmware, do ustawień fabrycznych i ponowna instalacja 5.0. Widziałem opinie potwierdzające skuteczność tego zabiegu. Nie zagłębiałem sie, nie wiem na jakich szklach działają autorzy wpisów, poczytałem to bardziej z ciekawości. Dla jasności - w wielu miejscach widziałem wiele pozytywnych opinii o nowym oprogramowaniu.

  4. #444

    Domyślnie

    A Z9 do makrofotografii i krajobrazu używa niejaki Robert Thompson: https://blog.robertthompsonphotograp...the-nikon-z-9/, znany irlandzki fotograf zawodowy, autor niezliczonych publikacji oraz 10 książek, z których jedna została przetłumaczona na język polski.

  5. #445

    Domyślnie

    Może nieodpowiedni wątek, ale natknąłem się przypadkiem na ofertę cyfrowe.pl, która może zainteresować. Do końca tego miesiąca można wypożyczyć Z9 za 100 zł na dobę (inne flagowce też).

  6. #446

    Domyślnie

    Dziś rozmawiałem ze znajomym który poinformował mnie o problemach z ostrością w serii (sport) po aktualizacji FW do 5.0 i powiedział mi że u niego dotyczyło to zarówno pracy przez FTZ jak i z szkłem systemowym - 70-200/2.8
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  7. #447

    Domyślnie

    No dobrze. Załóżmy, że tak jest. Ale na czym te problemy polegają, czym się objawiają? Takie pytania już tu zresztą padły, a odpowiedzi nadal nie ma. Same ogólniki, że jedna pani drugiej pani ..., że na FB pisali ..., że ktoś coś komuś powiedział.... Może jednak jakieś konkrety?
    Jacek

  8. #448

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No dobrze. Załóżmy, że tak jest. Ale na czym te problemy polegają, czym się objawiają? Takie pytania już tu zresztą padły, a odpowiedzi nadal nie ma. Same ogólniki, że jedna pani drugiej pani ..., że na FB pisali ..., że ktoś coś komuś powiedział.... Może jednak jakieś konkrety?
    Jeśli wyżej jest napisane, że punkt ostrości na zdjęciu jest przesunięty względem tego co gdzie znajduje się on w trakcie robienia zdjęcia to dla Ciebie jest ogólnik? Jeśli jest napisane, że pomimo prawidłowo utrzymanego punktu ostrości na oku finalnie ostrość wędruje na ogon to jest ogólnik?

  9. #449

    Domyślnie

    No nie. Przepraszam. Te informacje są super precyzyjne, aż do bólu. A tak na marginesie. Wiesz ile jest w Z9 parametrów wpływających na pracę układu AF? Nie wiesz, bo skąd byś miał wiedzieć. To co zostało tu dotychczas napisane można porównać do stwierdzenia: "źle działa, nie wiem dlaczego, ale nie powiem jak AF ustawiłem, bo nie pamiętam, a przecież powinno działać". Prawda, że porażająca precyzja.
    Jacek

  10. #450

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    No nie. Przepraszam. Te informacje są super precyzyjne, aż do bólu. A tak na marginesie. Wiesz ile jest w Z9 parametrów wpływających na pracę układu AF? Nie wiesz, bo skąd byś miał wiedzieć. To co zostało tu dotychczas napisane można porównać do stwierdzenia: "źle działa, nie wiem dlaczego, ale nie powiem jak AF ustawiłem, bo nie pamiętam, a przecież powinno działać". Prawda, że porażająca precyzja.
    To skoro masz się tu za takiego eksperta klasy światowej to wyjaw jakie to te parametry wpływają na to jak działa autofocus w nikonie z9 - sprowadźmy tą dyskusje do prawdziwie technicznej podaj parametry zakresy wpływ, korelację itd. A nie sam operujesz precyzją na zasadzie bo wiecie rozumiecie to zależy, wiecie od wielu rzeczy… jednocześnie zarzucając innym brak precyzji wypowiedzi.

    Bo póki co sytuacja wygląda tak, że pewni ludzie na własne potrzeby sprawdzili obie wersje firmware i wybrali starszą przez pryzmat tego co robią, a Ty nie wiedzieć czemu upierasz się, że problemów żadnych nie ma, bo ich nie doświadczyłeś.
    Ostatnio edytowane przez robcio.m ; 20-04-2024 o 17:01

Strona 45 z 46 PierwszyPierwszy ... 3543444546 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon Z50 w praktyce forumowiczów
    By Mr.Pietrek in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 235
    Ostatni post / autor: 23-03-2023, 21:03
  2. Nikon Z7 w praktyce forumowiczów
    By TOP67 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 625
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:05
  3. Nikon Z6 w praktyce forumowiczów
    By HYPER in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 3908
    Ostatni post / autor: 20-10-2022, 08:04
  4. Nikon Z 7II w praktyce forumowiczów
    By wel in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-01-2022, 16:44
  5. Nikon D600 w praktyce.
    By Jacek_Z in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2924
    Ostatni post / autor: 06-08-2019, 14:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •