Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie zakleszczony filtr na obiektywie

    Witam serdecznie wszystkich, krótko mam Panowie i Panie problem z filterkiem który się chyba zakleszczył na obiektywie, nie jest źle wkręcony ale chyba za mocno, nie chcę nic na siłę bo zostanie mi w rękach, próbowałem już opukać ale ni nie daje
    Zdjąłem szkiełko ale pierścień został

    Proszę o rady!Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210218_122248.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	2,72 MB
ID:	48637\

  2. #2

    Domyślnie

    Podkładka silikonowa na stół, obiektyw filtrem w dół, dociśnij ręką od góry i odkręcaj jak słoik.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Podkładka silikonowa na stół, obiektyw filtrem w dół, dociśnij ręką od góry i odkręcaj jak słoik.
    Moje podziękowania za tą metodę. Lekko ją tylko zmodyfikowałem bo zamiast sylikonowej podkładki użyłem gumowej (akurat w garażu miałem kawałek płaskiej gumy). Poszło gładko a sporo mocowałem się z tym filtrem i bałem się, że koniec końców coś uszkodzę. Próbowałem wcześniej metody z opukiwaniem filtra i nic nie dało.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja praktykuję owinięcie filtra ciasno gumkami recepturkami. Za każdym razem pomaga. U Chińczyków są "wymyślne" urządzenia do ściągania filtrów, jakieś centy to kosztuje, różne rozmiary. Też mi pomagają. Ale na szybko to polecam te recepturki.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak wyżej, ale żeby było łatwiej to pryśnij WD40 do jakiejś zatyczki po dezodorancie i po małej kropelce zaaplikuj (używając np. szpilki , igły itp.) w kilku miejscach na połączeniu filtra i obiektywu. Po odczekaniu paru minut będzie łatwiej odkręcić.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  6. #6

    Domyślnie

    Niech zgadnę - nakręciłeś go w niskiej temperaturze, a odkręcasz po ogrzaniu w domu. Pewnie oba gwinty są metalowe? Zadziałała termo-rozszerzalność materiałów - fizyka, po prostu. Nie odkręcaj teraz na siłę, bo zniszczysz gwint. Żadnych WD40 - co za pomysł. Sposób jest prosty - włóż w szczelny worek i do zamrażalnika na pół godziny-godzinę - poważnie - miałem taki sam problem z obiektywem oraz z dwoma filtrami - tylko zamrażalnik podziałał, bo były ze sobą niemal jak zespawane. Po ochłodzeniu puściły bez problemu.
    Materiał się ochłodzi i nieco skurczy - te mikrozmiany w rozmiarze mają znaczenie dla tak cienkiego gwintu jaki stosuje się w filtrach.
    Ostatnio edytowane przez NimnuL ; 18-02-2021 o 19:11
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Niech zgadnę - nakręciłeś go w niskiej temperaturze, a odkręcasz po ogrzaniu w domu. Pewnie oba gwinty są metalowe? Zadziałała termo-rozszerzalność materiałów - fizyka, po prostu. Nie odkręcaj teraz na siłę, bo zniszczysz gwint. Żadnych WD40 - co za pomysł. Sposób jest prosty - włóż w szczelny worek i do zamrażalnika na pół godziny-godzinę - poważnie - miałem taki sam problem z obiektywem oraz z dwoma filtrami - tylko zamrażalnik podziałał, bo były ze sobą niemal jak zespawane. Po ochłodzeniu puściły bez problemu.
    Materiał się ochłodzi i nieco skurczy - te mikrozmiany w rozmiarze mają znaczenie dla tak cienkiego gwintu jaki stosuje się w filtrach.
    Próbowałem z lodówą nawet o nim zapomniałem i trochę się przymroził, ale odkręcanie nic nie dało

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Próbowałem Panowie sznurka owiniętego i gumek, ale lipa dalej siedzi, niby nie przeszkadza bo jak była mowa wcześniej mała osłonka wyszła, ale ten dźwięk pierścienia przy każdym ruchu jest irytujący, zawsze mogę owinąć go żółtą taśmą izolacyjną i będzie żółta nikonowska L-ka żart
    jutro spróbuje poszukać czegoś gumowego na podkładkę.
    Mam taki preparat Contact spray do elektroniki może by psiuknął??

    Dodam jeszcze że pierścien został po filtrze gwiazdkowym więc wystający pierścień obraca się wokół własnej osi a reszta wkrecona w obiektyw
    Ostatnio edytowane przez korben ; 19-02-2021 o 06:44

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez korben Zobacz posta
    ...może by psiuknął??...
    Jak wspomniano wcześniej, psiukasz na coś ,maczasz w tym igłę i igłą aplikujesz mini kropelki.
    Psiukanie w obiektyw od strony soczewki czymkolwiek poza specyfikiem do czyszczenia optyki to raczej kiepska idea.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  9. #9

    Domyślnie

    podkładka średnio zdała egzamin, fizycznie nie da rady bo bo filtr stoi a a obiektyw obraca się.
    Pierścień ze strzałkami się obraca, a wkręcony z wyżłobieniem jest wkręcony

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OBIEKTYW.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	506,3 KB
ID:	48648

  10. #10

    Domyślnie

    Najlepsza propozycja to ta z podkładką silikonową lub gumową. Sam miałem kiedyś taki problem i wcale nie miało to nic wspólnego ze zmiennymi temperaturami. W każdym razie zacząłbym od tego rozwiązania.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ratunku zakleszczony heliopan+uwa adapter ring systemu Lee
    By maniak666 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 29-09-2013, 00:33
  2. Zakleszczony adapter/filtr
    By Moff in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-10-2010, 02:38
  3. filtr sunset a filtr połówkowy pomarańczowy - system cokin
    By tomek8899 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 23:52
  4. zakleszczony filtr uv hoya na kicie 18-55
    By dame in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 30-05-2008, 17:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •