Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Unhappy Jak złozyć przysłonę w Jupiterze 9

    Witam,
    rozebrałem na części Jupitera 9 (czyszczenie i naprawa zagiętego listka przysłony) no i mam problem ze złożeniem tejże przysłony z powrotem "do kupy". Może ma ktoś pomysł jak to zrobić w miarę sprawnie, bo już dziesiąte podejście robię, a tu każdy listek żyje swoim życiem .

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vinci Zobacz posta
    Witam,
    rozebrałem na części Jupitera 9 (czyszczenie i naprawa zagiętego listka przysłony) no i mam problem ze złożeniem tejże przysłony z powrotem "do kupy". Może ma ktoś pomysł jak to zrobić w miarę sprawnie, bo już dziesiąte podejście robię, a tu każdy listek żyje swoim życiem .
    Może przykleić do listków jakąś taśmę lekko klejącą... Tak, żeby się lekko trzymały "kupy" i żeby nie wariowały przy dotykaniu. Jak będziesz je układał to pęsetą będzie łatwiej. Na koniec odrywasz taśmę i gotowe
    D40 | 18-55 | SD-2GB | UV-52mm | Trumny z tektury falistej | Patenty | Nikon? | Ostre Koło | RENTANAL

  3. #3

    Domyślnie

    Pomysł w sumie dobry, ale poradziłem sobie inaczej, bo... zamiast zakładać listki na to obrotowe kółeczko i wciskać do cylindra obiektywu zrobiłem dokładnie na odwrót. A zmyliło mnie to, ze się dziadostwo posklejało w ciepłym klimacie do kupy ze sobą i skleiło właśnie z kółeczkiem i tak wyjąłem z całości. No i pomyślałem, że kolejność składania ma być też taka. Ale już "picuś - glancuś" nawet listek udało mi się jakoś naprostować i wszystko się ładnie zamyka.
    Reasumując, dla przyszłych pokoleń "grzebaczy" : listki składamy do kupy wewnątrz obiektywu na około (część listków trzeba delikatnie wsunąć pod te już położone, tak by całość zamknęła okrąg - i potem dopiero na to delikatnie zakładamy "zębate" kółeczko i dociskamy rozporową podkładką.
    Rozkręcenie i złożenie do kupy tego obiektywu jest w sumie banalnie proste (szkoda ze czekałem tak długo aż sklejone listki się wygną) i w zasadzie nie ingerujemy w optykę, wiec popsuć czegoś nic raczej nie damy rady

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •