Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Jak wyostrzyć zdjęcie w lr 4

    Witam

    Mam pytanie związane w wyostrzanie w LR4 ponieważ to jedyny program jaki posiadam ( brak psa ).
    Wiem jak działa zakładka detali i już poczytałem o tym ale mam pytanko odnośnie zdjęć do prezentacji na forum.
    Interesuje mnie jak wygląda to u was przy zmniejszaniu zdjęć.
    Najpierw ostrze zdjęcie oryginalne, zmniejszam przy exporcie, importuje i poprawiam ostrość raz jeszcze na jpgu czy inaczej, ostrze tylko po zaimportowaniu mniejszego zdjęcia.
    A i jeszcze jedno czy zdjęcie można zmniejszyć inaczej niż tylko z zakładce export??

  2. #2

    Domyślnie

    Niepotrzebne moim zdaniem te zabawy w eksportowanie-importowanie

    Widzę to tak - wiele zależy od zaimportowanego oryginału. Podczas edycji w module Develop możesz wstępnie podostrzyć (ile - to zależy od zdjecia- inaczej portret, inaczej pejzaż, inaczej bardzo ostre na wejściu, inaczej lekko mydlane). Podczas eksportu ustalasz sobie wielkość jaką chcesz otrzymać (np dla potrzeb forum) i ustawiasz dodatkowo opcje sharpen for screen (w output sharpening) - wielkość z reguły standard. Nie ma sensu powtórnie importować i wyostrzać, bo ci się w katalogach zacznie bałagan tworzyć. Dwa odpowiednio dobrane wyostrzania (w Develop i przy eksporcie), czasem jedno (przy eksporcie) wystarcza. Przy zmniejszaniu podczas eksportu zazwyczaj wyostrzanie jest konieczne.

    Zmniejszyć fizycznie tylko poprzez eksport, bo lightroom nie psuje oryginałów. Mozna jeszcze poprzez edycje w zewnętrznym programie do edycji (na przykład w PS) -ale ta opcja odpada bo PSa nie masz.
    Ostatnio edytowane przez Vinci ; 10-04-2012 o 21:14

  3. #3

    Domyślnie

    Ja to robię nieco inaczej. Po obróbce w LR podostrzam lekko zdjęcie (zazwyczaj na ok. 15-20 pkt), tak, aby przy powiększeniu nie było zbytnio widać ziarna i eksportuję w oryginalnej wielkości do JPG. Następnie w FastStone zmniejszam do docelowego rozmiaru a następnie wyostrzam na ok. 5-10 pkt.

    No ale są rożne szkoły, poza tym do każdego zdjęcia należy podchodzić inaczej.
    D700+Grip
    N28 1,8G | N50/1,8D | N85/1,8D | SB 700

    D5200+18-55

  4. #4

    Domyślnie

    Ja z kolei na potrzeby stron internetowych (po eksporcie) używam SNS Resizera kol. Pebala (jeszcze raz dzięki), bo program wyostrza i odchudza zdjęcie ze zbędnych kB. Tyle, że wówczas podczas eksportu z LR nie stosuję wyostrzania, bo w połączeniu z SNS Resizerem ten efekt jest jak dla mnie zbyt mocny.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KamilM Zobacz posta
    Ja to robię nieco inaczej. Po obróbce w LR podostrzam lekko zdjęcie (zazwyczaj na ok. 15-20 pkt), tak, aby przy powiększeniu nie było zbytnio widać ziarna i eksportuję w oryginalnej wielkości do JPG. Następnie w FastStone zmniejszam do docelowego rozmiaru a następnie wyostrzam na ok. 5-10 pkt.

    No ale są rożne szkoły, poza tym do każdego zdjęcia należy podchodzić inaczej.
    a po co 2-krotnie degradujesz zdjęcie?
    JPG jest ZAWSZE formatem stratnym, zapisujesz 1-> tracisz na jakości, zapisujesz 2-> znów tracisz na jakości.
    Wystarczy w LR ustawić przy eksporcie wyostrzanie.
    Ostatnio edytowane przez mateo912 ; 20-04-2012 o 12:28
    Nikon d700+Mb-d10/D800 + MB-d12|Zenitar 16 2.8|N16-35 4 vr|Sigma 70-200 F2.8 II EX DG MACRO HSM|2xSB-800|YN 560|Samyang 85 1.4 AE UMC|Naneu Urban Gear u120

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •