Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Nikon Capture NX 2 - Auto Levels oraz Levels & Curves

    Mam parę pytań odnośnie wymienionego w tytule wątku programu oraz jego opcji.
    1. Zastosowanie opcji Auto Levels (Adjust -> Light -> Auto Levels...) powoduje znaczną zmianę kolorów zdjęcia. Bardzo często, choć nie zawsze w każdym przypadku, na plus. Kolory są jakby żywsze, głębsze. Stąd rodzi się pytanie: czy to jest normalne, że prawie każde zdjęcie po zastosowaniu tej opcji wychodzi lepsze niż oryginalne prosto z aparatu, gdzie było poprawnie naświetlone i wykonane dobrym, jasnym obiektywem? Czy stosujecie tą opcję przy obróbce zdjęć?
    2. Czy efekty wyżej wymienionej opcji są następstwem źle wykonanego zdjęcia (zły balans bieli, praca pod światło) lub problemów z obiektywem (słaba kontrastowość, itp.), stąd program koryguje niedociągnięcia? Identyczne wyniki mam zarówno na 17-55 2.8 jak i 50 1.8.
    3. Opcja Levels & Curves (Adjust -> Light -> Levels & Curves też zawiera coś takiego jak Auto Contrast (druga ikonka od lewej z wciśniętym Ctrl), jednakże przy tej opcji wyniki są moim zdaniem gorsze, robią się mocne prześwietlenia, przerysowania zbyt dużym kontrastem. Dlaczego między tymi dwoma opcjami jest taka różnica (oba modyfikują kontrast)?
    4. Czy jednak zastosowanie tych opcji to normalna rzecz w obróbce zdjęcia na komputerze i takie wyniki będą niezależnie od zastosowanego obiektywu i warunków podczas fotografowania?

    Innymi słowy: według mnie zdjęcia po zastosowaniu tej opcji mają wyraźnie lepszą kolorystykę i kontrast. Czy to zdjęcia z gór, z parku czy pstryki w domu. Czy tak ma być (tzn. należy każde cyfrowe zdjęcie w mniejszym lub większym stopniu poprawić po aparacie), czy ja mam coś jednak nie tak ze sprzętem?

    Jak coś to wrzucę zdjęcie przed i po jeśli okaże się, że nikt u siebie nie może zaobserwować tego, o czym piszę.
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek82 ; 25-05-2009 o 22:05
    Aparat, dwa szkła, lampa

  2. #2

    Domyślnie

    No jak masz RAWy to one zazwyczaj są takie z dupy...
    I tak trzeba poprawić kontrast, saturację, etc. A to czy zrobisz to na Auto Levels, czy na zwykłych levelsach itd. to już Twoja sprawa. Też tak mam, że po obróbce foty wyglądają lepiej
    "Am Anfang schaute ich mich um, konnte aber den Wagen, von dem ich träumte, nicht finden. Also beschloss ich, ihn mir selber zu bauen." F.Porsche

  3. #3

    Domyślnie

    Z rawami to tak, zgoda. Jednakże i znajdzie się trochę jpgów, które można w ten sposób poprawić. Stąd moje pytania, jak to się dzieje, że taka opcja lepiej wydobywa te kolory i ustawia kontrast, poprawia na plus innymi słowy większość zdjęć.
    Aparat, dwa szkła, lampa

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •