Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Fotografowanie nocą - kosmos :)

    http://www.eso.org/public/videos/esocast19/



    Pięknie, prawda? Kogoś jeszcze kręci taka fotografia? To z okolic Europejskiego Obserwatorium Południowego (European Southern Observatory - ESO) w Chile.

    Niestety w Polsce niewiele jest takich idealnych nocy i wtedy rozstawiam sprzęt do "głębszego penetrowania" nieba.


    Zawsze miałem ochotę zapolować na szersze ujęcia nocnego nieba, ale niestety D80 tak średnio do tego się nadaje a właśnie biorąc pod uwagę to jak mało jest pięknych nocy w ciągu roku w Polsce "szkoda" mi tego czasu i D700 pełni inne zadania

    Muszę doprowadzić do stanu używalności drugi montaż i zaprosić kogoś z D700/D3 (D90/D300)

    Ale z racji tego, że zaraz w sierpniu będzie widoczna dobrze Droga Mleczna zachęcam do zabawy z wysokim ISO, szerokim kątem do jej uchwycenia.

    Dlaczego z użytecznym wysokim ISO? Moje D80 jednak tak średnio się nadaje.


    Tu jest 16 klatek po ISO 1600 i 30 sek. Jak widać dłuższy czas niż 30 sek już jest ryzykowny (rozjeżdzają się gwiazdki) a trzeba zrobić te 16 klatek, żeby odjąć szum.


    Ktoś chętny?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  2. #2

    Domyślnie

    Marcin,
    ja jestem chętny. Jak coś to daj znać co i kiedy. Fajnie gdyby się jeszcze parę osób zebrało, to by można jakiegoś grilla przy okazji zrobić

    Mam przy okazji pytanie, jak zrobić zdjęcia jak poniżej? Czy jest to sklejenie dwóch fotek, tj. zdjęcie gór a potem niebo fotografowane z montażem paralaktycznym, czy po prostu jestem w stanie zarejestrować takie gwiazdki na długim czasie z szerokim kątem?

    Mamiya + Sony

  3. #3

    Domyślnie

    To zdjęcie co pokazałeś jakieś dziwne jest. Nie podoba mi się to niebo. Jakaś agresywna obróbka... przy tak ciemnym niebie jakby się wydawało Droga Mleczna powinna być lepiej widoczna. Ludzie jeżdżą na pustynie robić takie zdjęcia.

    Co do twojego pytania: moim zdaniem wystarczy jasny obiektyw (ideałem byłby np. Sigma 20/1., wysokie ISO (w FXowych matrycach rozsądną wartością może być i ISO6400), rozsądny czas (30-45 sek). Ale! Jest jedno ale! Niebo, niebo i jeszcze raz niebo. W warunkach miejskich zapomnij, w warunkach podmiejskich będzie bardzo słabo. Do tego jeszcze odpowiednia pora roku (teraz są jasne noce).

    W mieście próbowałem kiedyś:

    5x65 sek


    Przecież tam nic nie widać!

    Tak samo z Lwem? Ktoś widzi go?


    Może opis, żeby było jasne co jest co?


    A za miastem? Te same okolice:


    A jak powyższe zdjęcie pomnożyć razy 60 to otrzymasz:


    Albo ekstremum (ale to już 105 sek) i mały wycinek tego nieba.


    A tu 10 klatek po 30 sek i Nikkor 105/2.8@3.2. Ale znów pod miastem.


    To takie ostrzeżeni! Trzeba udać się pod ładne, ciemne niebo (którego coraz mniej!), żeby takie efekty uzyskać.

    Aha, teraz o tyle zła pora jest, że są jeszcze jasne noce (z każdym dniem coraz lepiej).

    To klatka 30 sek, ISO800, f5 i 18 czerwca:


    I gdzie te czarne tło?

    Ale, jak już się znajdzie okolice gdzie ładne niebo to dobrze jakby seeing dopisał, bo inaczej...



    Ale to już były wyjątkowo fatalne warunki.

    Tak więc przepis wydaje się prosty jeśli chodzi o sprzęt. Ale musi być jeszcze spełnionych parę warunków. A z nich najważniejsze jest ciemne niebo.

    Gdzieś mam próby z drogą mleczną. Widać ją dość przyjemnie, ale jeszcze za jasne noce były i powstrzymałem się z publikacją. W sierpniu urlop, teleskop zostawiam a jedzie ze mną sam montaż z aparacikiem. Będzie czas na szerze ujęcia.

    Nota bene, w Polsce sierpień jest najlepszym okresem do podziwiania Drogi Mlecznej!

    Tu można zobaczyć jak niezły gość działa na południu Polski:
    http://kizny.com/astro/walim-nightscapes/

    A tu jeszcze jeden jego filmik
    http://kizny.com/astro/bieszczady-2010-astrofest/

    PS.

    Na tej fotce z D80


    widać Drogę Mleczną w prawym górnym rogu. Ale f4.5 w S12-24 jak i ISO1600 to trochę za ciężko.
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 21-07-2010 o 19:18
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    Marcin,


    Mam przy okazji pytanie, jak zrobić zdjęcia jak poniżej? Czy jest to sklejenie dwóch fotek, tj. zdjęcie gór a potem niebo fotografowane z montażem paralaktycznym, czy po prostu jestem w stanie zarejestrować takie gwiazdki na długim czasie z szerokim kątem?

    specem od gwiazd nie jestem, ale zdecydowanie nie podoba mi się czerwona łuna od zachodu + gwiazdy nawet jak to hdr a nie montaż z dwóch niezależnych fot to wyszło bardzo nienaturalnie.

    Natomiast dużo gwiazdek spokojnie można uzyskać na długim czasie (30s) jeśli ma się do tego ładnie niebo

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tommy Zobacz posta
    specem od gwiazd nie jestem, ale zdecydowanie nie podoba mi się czerwona łuna od zachodu
    Zaryzykowałbym stwierdzenie, że ta łuna to nie od zachodu Słońca a jakaś łuna od miasta? Choć nie znam tej okolicy. Jeśli to od zachodu to mamy podobne zdjęcie. Coś nienaturalnego jest w tym zdjęciu.

    Ale na tym drugim zdjęciu (to twoje? ) trochę za niebieskie jest. W tym filmiku co w pierwszym poście jest to jest niemal idealnie. Co nie?

    Tutaj chciałem sprawdzić czy można już rejestrować Drogę Mleczną.


    Niestety jeszcze za jasno (połowa lipca, 1 w nocy, 5 min, ISO 800, f5.6).

    I jeszcze wracając do tematu ciemności nieba pod miastem


    RAW wywołany z takimi samymi parametrami jak wcześniejsza Droga Mleczna. To czerwona to suma łun ( ) od Warszawy, Pruszkowa i Piaseczna

    PS. A wiecie, jak tak pod ciemnym niebem jest człowiek sam, ledwo widać koniec nosa to fajnie jeszcze się nakręcić i puścić cichutko w tle...



    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 21-07-2010 o 20:19
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  6. #6

    Domyślnie

    Bez problemu można tak złapać gwiazdy na jednej ekspozycji. To zdjęcie w górach jest mocno odszumiane i dlatego wygląda jak wygląda.
    Z podobnych kadrów to ten jest moim zdaniem jednym z lepszych:

    Co do wspólnego nocnego focenia to byłbym bardzo chętny jednak znając życie będzie tysiąc rzeczy które to uniemożliwia :/

  7. #7

    Domyślnie

    Po finale Mistrzostw Świata, które oglądałem w górach, po pijaku na lichym statywie, do którego przypiąłem D700 i zenitara (przymknięty do 5.6) wyszło mi takie coś (iso chyba 3200):


    Planuję się wybrać na Babią Górę z takim sprzętem, tam już nie powinno być problemu ze światłami. Swoją drogą chcę tam też iść na Perseidy
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adrian Zobacz posta
    wyszło mi takie coś (iso chyba 3200):
    Nie widać zdjęcia ;/

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez loki_p Zobacz posta
    Nie widać zdjęcia ;/
    Rano jeszcze działało
    http://adrianwozniak.com/blog/upload...zdy01_duze.jpg

    Tu link do bloga http://adrianwozniak.com/blog/index....07/12/gwiazdy/
    Ostatnio edytowane przez mpwt ; 22-07-2010 o 09:54
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  10. #10

    Domyślnie

    Mnie się kiedyś udało zarejestrować drogę mleczną w nie całkiem ciemnym miejscu:


Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •