Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 57
  1. #1

    Domyślnie Krajobrazowa Panorama TUTEK

    Wielu ludzi z forum pyta sie mnie czesto jak ja to robie.......
    Tak wiec nadszedl ten dzien, kiedy postanowilem podzielic sie moim doswiadczeniem w dziedzinie panoram.....
    Zapraszam do mojego pierwszego TUTKA, pokaze wam jak robie zdjecia panoramiczne, przedstawie jednak tylko czesc przygotowania NEFow i przygotowania zdjecia panoramicznego do dalszej koncowej obrobki.....
    Mam nadzieje, ze to sie komus przyda i moja praca nie bedzie szybko zapomniana....
    Bedzie nam do tego potrzebne troche softu...... program graficzny w moim przypadku to jest PS CS4 i program do laczenia panoram PTGui.

    1.

    Rozpoczynam poprzez wywolanie NEFow w ACRze, otwieram serie zdjec PSem.
    Dopasowuje zdjecia poprawiajac ekspozycje, wypelniajac swiatlo tak, zeby histogram pokazal sie zadowalajacy....



    Synchronizuje zdjecia w ACR uzyskujac taki sam balans bieli, jasnosc i wszelkie inne zmiany wprowadzone na zdjeciu pierwszym..... oczywiscie sprawdzam po tym histogram pozostalych zdjec i czasami niektore potrzebuja minimalnych poprawek, inna historia jest kiedy chcemy skleic zdjecie ze sloncem z pozostalymi, wtedy na "oko" musimy zdjecie ze sloncem zsynchronizowac z pozostalymi



    Po synchronizacji (czy to automatycznej, czy recznej) zapisujemy pliki do TIFFa, wszystkie seryjnie....



    2.

    Tiffy mamy w miejscu ktore wskazalismy PSowi...
    Odpalamy program PTGui i ladujemy zdjecia seryjnie wybierajac wszystkie na raz.

    Tutaj chcialbym podziekowac Ivanehowi za swietne zdjecia podeslane na moj pulpit.... jak mowilem nie schodza z pulpitu



    Po czym wybieramy opcje ALING IMAGES mieszczaca sie w programie ponizej opcji LOAD......
    Zajmie to chwilke (w zaleznosci od mocy obliczeniowej komutera) lub kilka minut.... i otrzymamy wstepny, nieostry widok projektu.....



    Za pomoca strzalki mozemy dokonac podstawowych poprawek, jak widac mamy strasznie wygiete zdjecie (bywa jeszcze gorzej), mozna poprobowac innych metod laczenia (u gory programu mamy prostokat, walec i kule a klikajac na strzalke mamy jeszcze wiecej opcji), ja jednak stosuje glownie walec lub kule....
    Wrocmy jednak do poprawki wygiecia.... chwytamy zdjecie na srodku wciskajac i trzymajac lewy przycisk myszy.... teraz przesuwajac w dol lub w gore widzimy efekt zmian..... roznie to moze wygladac na roznych komputerach (znow wszystko zalezy od szybkosci sprzetu).... dazymy do w miare prostej lini horyzontu.
    Zdjecie moze byc krzywe, tzn. linia horyzontu moze leciec w lewo lub w prawo, bo takowych poprawek dokonujemy w innym programie graficznym....
    Efekt kilku sekund pracy jest taki.....



    Kiedy juz jestesmy zadowoleni z efektu zamykamy kreatora i przechodzimy do wciaz dzialajacego programu PTGui.
    Program pamieta nasze poprawki w kreatorze projektu.....
    Ja zawsze maksymalizuje program (jakos tak mi zostalo) i wybieram opcje nr 3. Create Panorama



    Dokonuje wszelki zmian czyli wybieram SET OPTIMUM SIZE, wybieram MAXIMUM SIZE, format pliku wybieram TIFF (8bit lub 16bit jak kto woli), no i wybieram gdzie ma sie zapisac projekt i nadaje mu nazwe... jak powyzej.
    Po czym klikam CREATE PANORAMA i zaczyna sie proces skladania zdjecia (znowu szybkosc zalezy od sprzetu).....
    Kiedy proces dobiegnie konca zamykam PTGui (nie zapisuje projektu, bo plik mam juz zapisany w wybranym przeze mnie miejscu)......

    3.

    Projek zapisany w TIFFie otwieram za pomoca PSa, okazuje sie ze ten TIFF posiada warstwy....



    Splaszczamy obraz....



    Nastepnie prostuje zdjecie (horyzont) i kadruje wedlug moich wlasnych upodoban..... efekt jest taki....



    Jak widac zostaly biale slady w naroznikach, ale to jest kilka sekund pracy stemplem w PSie i po problemie (nie takie rzeczy sie poprawialo).........

    Zapisujemy zdjecie zastepujac projekt "wypluty" z PTGui.



    I otrzymujemy taki oto obraz ktory oczywiscie jest tylko wysokiej rozdzielczosci TIFFem (8265x3055 i przy wadze 150mb) przygotowanym do dalszej obrobki.....



    Ja osobiscie dzialam na zdjeciu w NXie lub w PSie, a to co mamy przygotowane po tym tutku to tylko material wyjsciowy po polaczeniu zdjec w panorame......
    Koncowy efekt po pracy w NXie i PSie jest do zobaczenia w dziale krajobraz na naszym forum......
    Zapraszam!



    Ostatnio edytowane przez Anja_G ; 13-08-2010 o 07:39 Powód: "chciał bym", "choryzont"

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki Grzegorz ! Świetny tutek.
    Teraz nie pozostaje nic innego, jak brać się za klejenie porządnych panoram .

  3. #3

    Domyślnie

    dzięki greg, przyda się

    P.S. Horyzont
    D200 MB-D200 D60 | 35 85 | SB-800


  4. #4

    Domyślnie

    No Grzegorz, postarales sie Widze, ze "bezrobocie" powoli daje sie we znaki - ale tak szybko?
    Dzieki wielkie, bo nie ukrywam, ze bede chcial "przetestowac" Twoja metode i zobaczyc jakie beda tego efekty
    www.hubertleszczynski.com
    --------------------------------------
    F_A_C_E_B_O_O_K

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez iBłażej Zobacz posta
    P.S. Horyzont
    Whhhoooooaaaaaaa ale byk......jak moglem taka plame puscic w obieg......
    Moze Ekonet tu kiedys wpadnie i poprawi

  6. #6

    Domyślnie

    Greg77, a moge zapytac dlaczego nie uzywasz PeeSa do skladania panoram tylko meczysz najpierw ACR, pozniej PTUig, a na koncu znow wracasz do PSa lub NXa? tak tylko z ciekawosci zapytuje

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grudzinsky Zobacz posta
    Greg77, a moge zapytac dlaczego nie uzywasz PeeSa do skladania panoram tylko meczysz najpierw ACR, pozniej PTUig, a na koncu znow wracasz do PSa lub NXa? tak tylko z ciekawosci zapytuje
    Dlatego ze przerabialem naprawde sporo programow do panoram i ten radzi sobie najlepiej......PS jest dobry ale nie zawsze daje rade

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Greg77 Zobacz posta
    Dlatego ze przerabialem naprawde sporo programow do panoram i ten radzi sobie najlepiej......PS jest dobry ale nie zawsze daje rade
    daje daje tyle, ze 3 radzi sobie slabiej od 4 wiem bo uzywam i mam tez Hugina, ale to tylko w przypadku skladania 50mpix panoramy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grudzinsky Zobacz posta
    daje daje tyle, ze 3 radzi sobie slabiej od 4 wiem bo uzywam i mam tez Hugina, ale to tylko w przypadku skladania 50mpix panoramy
    No na CS4 tez bywaja drobne problemy z laczeniem.........a poza tym sam proces skladania na PSie zajmuje duzo wiecej czasu niz w PTGui no i mam mniejsze mozliwosci korekcji zdjec.......

  10. #10

    Domyślnie

    Greg ostatnio wlasnie przegladalem dzial krajobraz i widzialem kilka Twoich panoram, stwierdzilem ze tez bym chcial troche stworzyc, dlatego wielkie dzieki za tego tutka. Bede korzystal. Swietna robota

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •